Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Kondilom, Genital Siğil

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Kondilom, Genital Siğil Hakkında Genel Bilgiler.

HPV  virüsünün  neden olduğu kondilom,diğer adı da genital siğil dir, açık pembe ya da deri renginde bir siğildir. Deri üzerinde pütürler halinde ve üzüm salkımı gibi büyüyen bu siğilleri fark etmek kolaydır. Bazen bu siğiller gözle fark edilebilmesi küçük olmalarından dolayı güçtür  ve yassı da olabilirler.

Kondilom nasıl bulaşır?

Kondiloma i cinsel birleşme ile bulaşır. Bunun yanı sıra tam cinsel ilişkisiz yalnızca dışarıdan sürtünme ile olan temasla da  bulaşır.

Kondilom'ların  belirtileri nelerdir?

Çoğu kez kondilomlar ın bir belirtisi yoksa da hem erkeklerin hem de kadınların cinsel organlarında kaşıntı, acı, akıntı, küçük kanamalar, çatlaklar ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Siğiller rektum (makat) ağzında ya da içinde de olabilirler.

Kondilom tespiti için numune nasıl alınır?

Büyük ve pütürler halinde olan genital siğil lerin gözle görülebilmesi bir doktor için kolaydır. Özellikle erkekte  küçük ve yassı olanların farkedilmeleri zor olduğundan bunların üzerine sürülen özel bir çözelti ile o siğillerin beyazlaşması sağlanır ve bu sayede kolayca farkedilirler. Bu durumlarda doktor, bu siğilleri görebilmek için özel bir büyüteç veya kolposkopi de kullanır.

Kondilom nasıl tedavi edilir?

Siğiller bazen  özel kimyasal bir çözelti, krem  ile tedavi edilir. En sık kullanılan  yöntem genital siğill erin dondurulması ya da yakılmasıdır. Eğer siğiller yüzeydeyse lazer ışınları ile yapılacak tedavi de  yararlı olur. Yapılan tedavinin arkasından siğiller tekrar görülebilir o zaman tekrar doktora başvurulmalıdır.

Kondilom, genital siğil varlığında eş-partner nasıl takip edilmelidir?

Hem halen cinsel olarak birlikte olunan eş’te, partnerde hem de varsa, eski eş’te enfeksiyonun olup olmadığı kontrol edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Kondilom, genital siğil başka hangi hastalıklara sebep olabilir?

Kondiloma neden olan HPV virüs türlerinden bazıları rahim ağzındaki hücrelerde bazı değişmelere neden olmaktadır. Bu nedenle eğer kadında kondilom tespit edilmişse o kadın düzenli kontrollere gitmeli ve smear testi de yapılmalıdır.

Unutmayınız!

Tedavi edildiğiniz süre içinde cinsi ilişkide bulunurken her ne kadar kesin olarak korumasa da  daima prezervatif kullanınız. Cinsel organınızda fark ettiğiniz her türlü siğil ve sert yüzeylerin daima kondilom olması gerekmez ama cinsel organınızın üstünde ve kenarında genital siğil e benzer sertleşmeler fark ederseniz doktora başvurmalısınız.

Kondilom ,Genital Siğiller Hakkında Detaylı Bilgi. Tıkla..

 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion