Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Gebelik Hesaplama, Hamilelik Hesaplama

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu


Gebelik hesaplama yani gebelik yaşı hesaplanırken hamile kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla bir gebelik hesaplama, hamilelik hesaplama için son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik hesaplama yapılırken  veya gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. İnsanlarda gebelik 280 gün sürer ve bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır. Gebeliği hafta olarak takip etmeniz doktorunuzla iletişiminizi kolaylaştıracaktır ve sağlıklı bir hamilelik hesaplama için doğru olacaktır.Gebelik hesaplama sonucunda ay hesabı kullanılmamalıdır.

Bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır ? Gebelik hesaplama formulü nedir?

Bebeğin beklenen doğum tarihini hesaplamak için oldukça basit bir yöntem vardır: Son adet tarihine 7 gün ekle, 3 ay çıkart. Negele yöntemi adı verilen bu sistemde son adet tarihine 7 gün eklenir ve 3 ay geriye gidilir.

Gebelik hesaplamayı bir örnekle açıklayacak olursak son adet kanamasının ilk günü 7 Ağustoz olan bir anne adayını ele alalım.7 ağustoza  7 gün eklenir,14 ağustoz elde edilir.Ardından 14 ağustozdan 3 ay çıkarılır,14 mayıs elde edilir.Son adet tarihi 7 ağustoz ise beklenen doğum tarihi 14 mayıstır.

Fakat gebelik hesaplama, hamilelik hesaplama için otomatik hesaplayıcıları da kullanabilirsiniz,

Beklenen doğum tarihini, gebelik tarihini hesapama için...TIKLA..

En İyi Kürtaj Yöntemi, Nasıl Yapılır
 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion