Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Çin Takvimi, Cinsiyet Belirleme

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Tüm insanlık tarihinde olduğu gibi günümüzde de çiftlerin büyük bir kısmı önceden çocuğunun cinsiyeti belirlemek istemektedirler. Tarihten bu yana kulaktan kulağa halk arasında anlatılan-inanılan deneme yanılma yöntemine göre çin takvimi gibi geliştirilmiş  bazı teoriler ve görüşler vardır. Bunların hiç biri ispatlanmış, kesinlik kazanmış  veya tıbbi geçerliliği olan yöntemler değildir. Cinsiyet belirleme her zaman bir tartışma konusu olmuştur.

Her toplumda cinsiyet belirleme, cinsiyet seçme ve cinsiyet tayini için değişik inanışlar ve yöntenler vardır. Türk toplumunda ve diğer topluluklarda da benzeri şekilde olduğu gibi anne adayı çok kırmızı et yer ,tuzlu beslenirse ,diz dirsek pozisyonunda cinsel ilişkiye girerse erkek; balık ve bol yeşil yapraklı sebze yer veya misyoner pozisyonunda  cinsel ilişkiye girerse kız sahibi olacağı gibi tıbbi dayanağı olmayan bir çok söylenti  ve şehir efsanesişeklnde kulaktan kulağa yayılan inanış vardır.

Cinsiyet Tayini, Cinsiyet Seçme, Cinsiyet tayini ve Cinsiyet Seçimi  İçin En Çok Tercih Edilen  Yöntemler;

1.     BabyChoice –Materna yöntemi :

Yaygın kullanılan bir metodtur.İsviçre’deki Materna Laboratuarlarının birçok ülkede temsilcilikleri aracılığı ile dağıtımını yaptığı BabyChoice metodu  ile tıbbi müdahale olmadan istenilen cinsten bebek yapabilmenin doğal ve güvenli tek yolunu sağlamaya çalışmaktadır. Anne veya bebeği hiçbir riske sokmadan bilimsel dayanaklara bağlı kalarak  %90'ın üzerindeki başarı oranı sağladığını iddia etmekte olup, pratik ve ekonomik bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem ülkemizde de şirketin resmi temsilciler tarafından pazarlanmaktadır.

2.     Microsort –Ericcson  yöntemi

ABD'de geliştirilen bir  lazer cihazı yardımı ile spermler X ve Y kromozomlarına göre ayrıştırılıyor.  Lazer ışınları ve komplike DNA formülleri kullanarak sperm ayrıştıran  bir cihaz yardımı ile kız bebek olmasını  sağlayan X kromozomu taşıyan spermlerle erkek bebek olmasını  sağlayan Y kromozomu taşıyanları  birbirinden ayırıp elde edilen ayrılmış spermleri Aşılama (suni dölleme,İUİ) yöntemi ile anne adayına  yerleştirerek gerçekleştiriliyor. Genel olarak uygulaması zor ve pahalı bir yöntemdir. Uygulanırlığı zor olduğundan çok daha az kullanılmaktadır. Bu yöntem için teknik ve yasal zorluklar vardır.Ülkemizde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

 3. Shettles Metodu

Dünyada en çok uygulanan ve kullanılan cinsiyet belirleme, cinsiyet tayini , cinsiyet seçme ve cinsiyet seçimi metodudur. Shettle metodu çok kolaydır ve  bu yöntemin uygulama prensibi adetin belirli günlerinde ilişkiye girilmesine dayanmaktadır .Basit ve ücretsiz olan bir yöntemdir. Dayandığı  nokta X kromozomu taşıyan spermlerin Y kromozomu taşıyanlara göre daha yavaş yüzmesi, hareket etmesi  ve daha dayanıklı  olmasıdır. Buna göre erkek çocuk için yumurtlamaya en yakın zamanda cinsel birleşme yapılmalıdır. Böylece hızlı Y kromozomu taşıyan spermler yumurtaya daha çabuk ulaşabilmekteler. Kız çocuğu için ise   yumurtlamadan 3 ila 5 gün önce cinsel birleşme yapılıyor  ve sonra bir daha yapılmıyor. Böylece Y kromozomu taşıyan spermler ölüyor ve geriye X kromozomu taşıyan daha dayanıklı spermler kalıyor. Bu yöntemin duyarlı bir şekilde  uygulanması için yumurtlama gününün kesin  tespiti için bazal vücut ısısı takibini , ovulasyon testlerini veya servikal mukus testlerini kullanmak gerekmektedir.

4.-Beslenme-Diet  Metodu

Anne adayı tarafından  gebelikten en az 6 hafta önce başlanacak potasyum ve sodyum içeriği zengin besin (et, balık, sebze, çikolata, tuz gibi) diyeti erkek çocuk ihtimalini arttırıyor.
Aynı şekilde kalsiyum ve magnezyum içeriği zengin olan besinler (süt, peynir, tuzsuz findık fıstık, fasulye, brokoli,lahana ) ile yapılacak diyet kız çocuk olma olasılığını arttırıyor.

 5. Preimplantasyon Genetik  Metodu 

Son zamanlarda geliştirilen Preimplantasyon genetik  yöntemiyle gelişmekte olan embriyonun  bir hücresinin alınarak incelendikten sonra genetik probleminin olup olmadığı ve cinsiyetinin ne olduğu anlaşılabilmektedir. Bu yöntem ile bebeğin cinsiyetini %100 belirlemek mümkün olmaktadır. Pahalı olan bu  yöntem cinsiyet belirleme için değil, sadece genetik bazı hastalıkların engellenmesi için kullanılmalıdır.Ayrıca  bu işlem isteğe bağlı olarak ülkemizde ve bir çok dünya ülkesinde uygulanmamaktadır ve yasal olarak engellenmektedir.

6. Çin Takvimi Metodu Ve Çin Takvimi Kullanımı..

İnsanlık tarihinin en eski cinsiyet belirleme yöntemi   Çin Takvimi ‘ dir. Çin takvimi üzerinde bir çok spekülasyon yapılmasına rağmen cinsiyet belirlemek için çaba gösteren çiftlerim büyük bir kısmı mutlaka “çin takvimi” ni uygulamaya çalışırlar.Çin takvimi asırlardır Çinlilerin cinsiyet belirlemek için kullandıkları bir çeşit  takvim sistemidir.Çinliler "çin takvimi" kullanımının %90-%95 başarılı olduğunu iddia etmelerine rağmen çin takvimi yönteminin herhangi bir bilimsel geçerliliği yoktur.Çin takvimi çalışma  prensibi belirli yaştaki kadınların belirli aylarda cinsel birliktelik ile kaldıkları gebeliğin cinsiyetini belirlemek üzerine kurulmuştur. Çin takvimi kullanımında örneğin 24 yaşındaki bir kadın mayıs ayında gebe kalırsa bebek erkek olacak, kasım ayında kız olacaktır. Cin takvimi ve kullanımı hakkında çiftelerden çok soru  geldiği için cin takvimi metodunu sitemize koyma gereğini bulduk. Bir çok kadın ayrıca geriye dönük olarak doğumdan sonra bebeklerinin cinsiyetini çin takvimi kullanarak bu yöntemin geçerliliğini de aralarında tartışmaktadırlar. CİN TAKVİMİ sadece eğlence ve hoş vakit geçirme amacı ile sitemize konulmuştur. Çin Takvimi ve sonuçları yoruma açıktır.. Hadi siz de bebeğinizin cinsiyetini çin takvimi kullanarak belirleyin.. Kız mı olsun yoksa erkek mi??

YAŞ

Ock

Şub

Mar

Nis

May

Haz

Tem

Ağu

Eyl

Ekm

Kas

Arl

18

K

E

K

E

E

E

E

E

E

E

E

E

19

E

K

E

K

K

E

E

K

E

E

K

K

20

K

E

K

E

E

E

E

E

E

K

E

E

21

E

K

K

K

K

K

K

K

K

K

K

K

22

K

E

E

K

E

K

K

E

K

K

K

K

23

E

E

E

K

E

E

K

K

K

E

E

K

24

E

K

K

E

E

K

E

K

E

E

K

E

25

K

E

K

E

K

E

K

E

K

E

E

E

26

E

E

E

E

E

K

E

K

K

E

K

K

27

K

K

E

E

K

E

K

K

E

K

E

E

28

E

E

E

K

K

E

K

E

K

K

E

K

29

K

E

K

K

E

K

K

E

K

E

K

K

30

E

E

K

E

K

E

E

E

E

E

E

E

31

E

E

E

E

K

K

E

K

E

K

K

K

32

E

K

K

E

K

E

E

K

E

E

K

E

33

K

E

E

K

K

E

K

E

K

E

E

K

34

E

E

K

K

E

K

E

E

K

E

K

L

35

E

K

E

K

E

K

E

K

E

E

K

K

36

E

K

E

E

E

K

E

E

K

K

K

K

37

K

K

E

K

K

K

E

K

K

E

E

E

38

E

E

K

K

E

K

K

E

K

K

E

K

39

K

K

E

K

K

K

E

K

E

E

K

E

40

E

E

E

K

E

K

E

K

E

K

K

E

41

K

K

E

K

E

E

K

K

E

K

E

K

42

E

K

K

E

E

E

E

E

K

E

K

E

43

K

E

K

K

E

E

E

K

K

K

E

E

44

E

K

K

K

E

K

E

E

K

E

K

E

45

K

E

K

E

K

K

E

K

E

K

E

K

Çin Takvimi tablosu Dr.Şenay Topalismailoğu tarafından hazırlanmıştır.

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;
 

Kürtaj Genel Bilgiler

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj Sonrası

Abortion

Έκτρωση