Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Mastürbasyon, Klitoris ve Orgazm

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Masturbasyon kişinin ;kadın veya erkek kendi kendine cinsellik yaşaması veya cinsel doyuma ulaştırması için elle veya bir cisim veya seks aleti yardımı  yaptığı eyleme denir. Mastürbasyon hayal gücünün veya fantazinin sonsuz kullanımı ile gerçekleşir,kişi bu sırada kendisini ve karşıdakini dilediği gibi düşünür, hayal eder  ve sonsuz bir güce sahip olur, bu yüzden de hiç bir cinsel eylem bu sınırsızlıkta ve mükemmellikte gerçekleşmez. Bu da daha önce sık sık mastürbasyon yapan kişilerde ilk cinsel ilişki denemelerinde bazen hayal kırıklığı yaratabilir. Ama hiç bir düşünce ve hayal  tensel dokunmanın veya hissetmenin ve de sevginin yerini  kesinlikle tutamaz

 Masturbasyon  Yapmak  Zararlımıdır ?


 Mastürbasyon yapma eğer kişinin sosyal yaşantısını ,normal cinsel yaşamını bozacak düzeyde değil ise tabii kizararsızdır.Kişi eğer bir cinsel partneri varsa o olmadığı zamanlarda masturbasyon yapabilir ama bunun sayısı ve sıklığı partnerine olan arzusunu etkilemeyecek şekilde ve sayıda  olmalıdır.Eğer kişinin düzenli seks partneri yoksa veya hiç partneri yoksa, arzu ettiği sürece, hissettiği sıklıkta masturbasyon yapabilir.
Masturbasyonun kadında veya erkekte hiç bir fiziksel (bedensel) kötü tesiri yoktur ,aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Ayıp değil bir ihtiyaç ve  gerekliliktir.Toplumda söylenen diğer herşey tamamen uydurmadır- yok sivilce yapar, gözleriniz kör olur, kısrlık yapar ileride çocuğunuz olmaz, kızlarda adet düzenini bozar,göğüleriniz küçük kalır erkeklerde ileride sertleşme sorunu yaratır, erken boşalma nedenidir gibi söylentiler ve bilgiler ve buna benzer her şey tamamen uydurmadır ve tıbbi bir dayanağı yoktor.
Yanlız masturbasyon sizin için kaçınılmaz bir olay , bir tutku haline gelmişse, normal cinsel ilişkiye mastürbasyon yapmayı  tercih ediyorsanız, veya normal seksten partnerinizden zevk alamayıp masturbasyona yöneliyorsanız bir cinsel tedavi merkezine baş vurup tedavi olunması gerekmektedir.

Erkekte Mastürbasyon Ve Etkileri;


Özellikle cinsel hayatı olmayan gençlerde, masturbasyon neredeyse bir zorunluluk ve ihtiyaç halindedir. Sperm (meni - er suyu) üretimi devamlıdır ve hiç durmaz, üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler, arkadan da devamlı sperm üretimi olur ve bu keseye boşalır, bu kesenin bir hacmi, bir kapasitesi vardır, bu hacim dolunca cinsel istek, libido artar, yoğunlaşır eğer ilişki veya boşalma gerçekleşmezse kasıklarda ağrı, aşırı cinsel istek başlar, bazen kese o kadar dolmuştur ki büyük tuvalet yaparken veya ıkınırken vücut içi basınç arttığından bu sırada penisten sperm akar veya idrar sonrasında sümüksü bir akıntı olarak penisten gelir . Eğer kişi bir şekilde boşalmaz veya ilişki kurmazsa belli bir süreden sonra ki bu süre kişiden kişiye değişir( 4 ila 15 gün), erkek uykuda boşalır ve keseyi boşaltarak arkadan gelen spermlere yol açar.  Erkekler arasında “hamamcı olduk”  veya “rüyacı oldu”k deyimi buradaki boşalmaya bağlı yıkanma gerekliliğinden gelmiştir. Erkeklerdeki cinsel arzu kontrolsüzlüğü de devamlı üretilen sperm ve onun boşaltılması isteği sonucu olup bayanların erkeklerde anlayamadıkları duygusuz cinsel istek bundan dolayıdır.

 

Kadında Mastürbasyon Ve Etkileri;

Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 60-70'inin mastürbasyon, elle tatmin  yaptığını ortaya koymaktadır. Aynı araştırmalar kadınların 20'li yaşlarda düzenli olarak mastürbasyona başladıklarını ve haftada en az  bir kez yaptıklarını göstermektedir.
Mastürbasyon , birçok kişi için itici bir fikir gibi görünse de, araştırmalar bunun tersini kanıtlamaktadır.. Alfred C. Kinsey'in dünya çapında yaptığı bir araştırma, kadınların yüzde 70'inin düzenli olarak mastürbasyon yaptığını ortaya koymaktadır. Kadınların büyük bir çoğunluğu fiziksel olarak rahatlamak ve rahat bir şekilde uyumak için mastürbasyon yapmaktadırlar. Araştırma, mastürbasyon yapan kadınların bedenlerine olan güvenlerinin arttığını da ortaya koymaktadır. Mastürbasyon bedeni tanıma ve sevme şansı da kişiye vermektedir. Bu araştırmadaki bir başka ilginç nokta da, düzenli olarak mastürbasyon yapan kadınların, seks yaşamlarının daha uzun ömürlü olduğu yönündedir.
Kadınlarda mastürbasyonu bakire olanlar veya olmayanlar olarak değerlendirmeliyiz çünkü toplumumuzda bekaret hala önemli bir konu olarak kabul edilmektedir .Kadınlarda masturbasyon erkeklerdeki kadar fiziksel dokunma gerçekleşmeden düşünce bazında da gerçekleşebilir.Sadece göğüslerine dokunarak dahi masturbasyon yapabilirler.
Fiziksel istek kasık bölgesine yayılan sıcaklık orada bir basınç hissinin duyulmasına ve klitorise dokunulmasının ihtiyacı ve vajen içinde doldurulması gerekli bir boşluk hissi ile ortaya çıkar. Vajende ki boşluk hissi daha önce cinsel ilişkiye girmemiş bayanlarda çok az veya yoktur.Cinsel ilişki yaşamış kadınlarda ise bu vücud tarafından tanınmıştır ve hissedilir.
Genelde ya klitoris (bızır) elle okşanır veya iki bacak açıp kapanarak sıkıştırılır veya kadına zevk verebilecek bir şeye sürtülür. Bakire olan kadınlar genelde bu şekilde masturbasyon yaparlar. Ve bunun kızlık zarına hiç bir zararı yoktur. Bazı bayanlar kızlık zarı olmayanlar veya önemsemeyenler vajen içine parmak veya parmaklarını sokarlar veya içeriye doluluk hissi verebilecek herhangi bir şey kullanırlar.Son zamanlarda ülkemizde de bulunan yapay penisler de veya titreşim sağlayan bazı seks oyuuncaklarıda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bazı bayanlar ise hem klitorise sürtünme veya baskı hemde vajen içine doluluk sağlayarak masturbasyon yaparlar.Duşta basınçlı suyun klitorise tutulması ile masturbasyon ise bayağı yaygın bir yöntemdir, bu da kızlık zarına zarar vermez.

Klitoris , Mastürbasyon Ve Orgazm.

Halk arasında "bızır" adı verilen klitoris, kadının başlıca zevk alma organıdır. Klitorisin seksüel uyarıyı attırarak doyuma ulaştırmayı sağlamanın dışında hiçbir işlevi yoktur. Klitoris genellikle derinin kıvrım yaptığı klitoris kubbesinin altında, büyük dudağının bulunduğu ön kısmının sonunda bir yerde gizlidir. Cinsel uyarı sırasında kabarır ve dokunmaya karşı çok hassaslaşır.Kadınların dörtte üçünün klitorisleri yeterince uyarıldığında cinsel doruğa ulaşabildiği tespit edilmiştir.Kadın cinselliğinde klitorisin iki önemli işlevi vardır. Bunlardan biri dokunma uyaranlarını alıp beyne ulaştırır ve orada ikinci görevi olan dönüştürücülük işleviyle bunları cinsel haz yaşantısı veren cinsel uyaranlara dönüştürür. Klitoris, cinsel ilişki sırasında, sürtünme sonucu en yüksek hazların sağlanacağı bölge olup, cinsel ilişki dışında oynanması halinde de benzeri yüksek duyumlar elde edilir. Klitorisle oynanma işine dişinin mastürbasyon yapması denir.
 

Masturbasyon  Ve Yanlış Bilinen Doğrular

Mastürbasyon denilince akla hep tek bir kişi ve onun kedini tatmin etmesi gelir. Her zaman bu geçerli değildir. Mastürbasyona katılımcı veya seyirci olarak da iştirak etmek mümkündür. Çoğu kişi partneri mastürbasyon yaparken seyretmenin uyarıcı olduğu söyler. Mastürbasyon çok aşırı uygulandığında erkeklerde ve bazen de kadınlarda genital bölgenin cildinde tahriş oluşmasına neden olabilir.
Erkeklerde mastürbasyonda oluşan her boşalmayla birlikte bir sonraki menideki sperm sayısı azalır. Ancak bu kalıcı bir etki değildir, zira erkeklerde sperm hücreleri 60 ve hatta 70 yaşlarına kadar sürekli olarak üretilmeye devam eder. Yani mastürbasyon "kısırlığa" neden olmaz. Bu, kadınlar için de geçerlidir.
Sanıldığının aksine, mastürbasyon "güçsüz bırakan" bir olay da değildir, mastürbasyon sonrası "yorgunluk" ve "uykuya eğilim" orgazm esnasında beyinde artan morfin benzeri etki gösteren hormonların (bunlara endorfin adı verilir) "gevşetici", sakinleştirici ve "keyif verici" özellikleri nedeniyledir.
Gerek erkek gerekse kadın için bedeni tanımanın en önemli yolu olan mastürbasyon tabu olma özelliğini hâlâ koruyor. Ancak baskılara, yasaklara rağmen cinsel yaşamın ve cinsel birlikteliklerin sağlıklı ve mutlu yaşanması, bedensel ihtiyaçların karşılanması, bedenin keşfedilmesi için mastürbasyonun sapıklık ve utanılacak bir şey olmadığı yavaş yavaş anlaşılmaya başlanıyor.
Eğer mastürbasyon sosyal yaşantınızı etkilemiyorsa, arkadaşlıklar kurmayı ve sürdürmeyi başarıyorsanız, video, dergi, internette cinsel içeren sitelerde çok aşırı vakit harcadığınızı düşünmüyorsanız mastürbasyonun size hiç bir zararı yoktur.

Masturbasyon ile ilgili yukarıdaki yazının hazırlanmasında Op.Dr.Cenk Kiper'in yazılarından kısmen yararlanılmıştır. Detaylı bilgi için www.mutluinsan.com sitesini ziyaret ediniz..
 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar