Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog


Vajinismus Tedavisi, Botoks Uygulaması

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu


Vajinismus tedavisinde botoks kullanımı gittikçe yaygınlık kazanmaktadır.  Vajinismus tedavisinde olduğu gibi kronik kasık ağrısı tedavisinde de botoks başarı ile kullanılmaktadır.

Vajinismus un en önemli ve öncelikli tedavisi altta yatan psikolojik bozuklukları ortadan kaldırmayı hedefleyen psikoseksüel tedavidir.  Psikoseksüel tedavi yanında bunu destekleyen fizik tedavi yöntemleri ile vajinizmus sorunu olan kadının vajen çevresinde istemsiz olarak kasılan kasları tanıması sağlanır. Aynı sırada vajinal dilatörler, molt olarak ismilendirilen penis benzeri aletler yardımıyla duyarsızlaştırma gerçekleştirilir. Ancak bu tedavilere dirençli ve fayda görmeyen  bir hasta grubu da mevcuttur. Bu tedaviden bir sonuç alamayan kadınlar veya bu tedavi yöntemini hiç uygulamak istemeyen kadınlar için günümüzde botoks tedavisi bir alternatif tedavi şekli oluşturmaktadır. Vajen kaslarına tek seansta jinekolog tarafından  anestezi altında  uygulanan botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetir. Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında vajinada  istemsiz kasılmalar olmaz. Cinsel ilişkinin kendisi yukarıda belirtilen vajinal dilatörlerin (vajinal molt) görevini görür ve vajinanın genişlemesini sağlar. Hasta çok duyarlı yaklaştığı cinsel birleşmeye rutin ve ağrısız olarak da yaşayabildiğini farkeder, hassasiyet kazanılmış bu konuda bir duyarsızlaşma kazanılmış olur ve sonuç olrak korkusunu yener. Yapılan çalışmalar bir süre sonra  botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinusmus tekrarlamamaktadır.

Vajinismus tedavisi için bu yöntem seçildiğinde , uygulama  hafif bir sedasyon ile yapılmaktadır ve tüm vajina kaslarına botoks uygulama işlemi ortalama 10 dakika sürüyor. Yapılan bu işlemden sonra hasta ortalama  1 saat sonra  yürüyerek evine gidebilmektedir.

Vajinismus tedavisi seçenekleri ve vajinismus botoks uygulaması ile ilgili değerlendirmeleri  forum sayfamız “ vajinismus forum “ kısmında okuyabilirsiniz

 

 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion

Έκτρωση