Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Gebelik Takvimi, Hamilelik Takvimi

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu


Gebelik takvimi  veya diğer adı ile hamilelik takvimi gebelik sürecini hafta hafta takip etmeye yardımcı olan bir takvimdir. Gebelik takvimi hesaplayıcıları ( hamilelik takvimi hesaplayıcısı) otomatik hesaplayıcı olup bir programdır. Ayrıca gebelik takvimi sizi takip  eden doktorun takip programı olarak da yorumlanmaktadır.

Gebelik takvimi nden yararlanmak için öncelikle gebeliğin tespiti gerekir.Gebeliğin  en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diyet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir. Gebeliğin kesin tespiti kanda yapılan gebelik testi veya jinekolog tarafından ultrasonda gebelik ürününün görünmesi ile konmaktadır.

Gebelik Takvimi öncesi gebelik tespiti nasıl yapılır?
Doğurgan çağdaki kadınlarda, adet gecikmesi veya düzensiz kanamalar olan her durumda ilk olarak hamilelikten  şüphelenilmelidir. Gebeliğin ilk belirtileri adet gecikmesi yanında gebeliğe bağlı bulantı, aşerme ve göğüslerde hassasiyet gibi özel yakınmalar olabilir. Kesin tanı için ilk olarak idrarda veya kanda gebelik testi , ( beta hcg) yaptırılmalıdır. Gebelik testleri idrarda veya kanda gebeliğe özgü bir hormona bakılmasıyla sonuç verir. Bu gebelik testleri yanında doktorunuz tarafından ultrason ve gerekirse jinekolojik muayene yapılması tanıyı kesinleştirmek için gerekli olacaktır.Test sonucu "pozitif" ise, gebelik istemiyorsanız korkulan başa gelmiştir ve istenmeyen bir gebelik var demektir. Bu durumda eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği konusunda kesin bir karara varmalısınız. Gebeliğin devamına karar verirseniz,  gebelik takibi için doktorunuza başvurmalısınız. Bu başvuruda bir hamileliğin devamı kararı var ise tabii ki “gebelik takvimi” hesaplayıcısı kullanmanız gerekecektir.

Gebelik Takvimi Otomatik Hesaplayıcı
Tükçeye uyarlanmış ve geliştirilmiş “gebelik takvimi” veya diğer adı ile “hamilelik takvimi” hesaplayıcısı  bağlantısı aşağıda verilmiştir. Gebelik takvimi hesaplayıcısı nı kullanmak  için son adet tarihinizi doğru olarak bilmeniz gerekir.

Gebelik Takvimi, Hamilelik Takvimi Hesaplayıcısı…TIKLA…

En İyi Kürtaj Yöntemi, Nasıl Yapılır

 

           

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion