Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Gebelikte Seks, Hamilelikte Seks

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Gebelikte seks ve gebelikte cinsellik en sık merak edilen  konulardan biridir .Annede gebeliğin hormonal ve fiziki değişimleri adet gecikmesi ile birlikte başlar ve tüm hamilelik boyunca devam eder. İlk üç ayda yaşanan yorgunluk, isteksizlik, bitkinlik, daha fazla uyku eğilimi, tiksinme, kokuya hassasiyet, bulantı, kusma, memelerde dolgunluk, şişkinlik  ve ağrı hissi hamilede cinsel yaşamı da olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bu sebeple hamilelikte seks ve hamilelikte cinsellik biraz sorunlu olabilmektedir.

Hamilelikte cinsellik ve seks için yaşanan endişeler ne kadar etkilidir?

Cinsellik ve cinsel yaşam hep bir tabu olmuştur.Cinsellik ile ilgili yanlış bilgiler, cinsel ilişki sonrası yaşanan suçluluk, günah duygusu ve utanma hissi, endişe ve kuruntuların artmasına neden olabilmektedir.Özellikle hamileleliğin ilk aylarında başlayan sorunlar ile  hamileliğe uyum sağlama aşamasında cinselliğin yaşanamaması çiftler arasında soğukluğa neden olmaktadır.


Gebelikte seks’ten ve gebelikte  cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel perhiz gerekir mi?

Buna karar verecek olan gebeliği takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı dır.Normal seyreden, riski olmayan gebelerde cinsel ilişkinin gebelik üzerinde olumsuz hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Aksine düzenli cinsel yaşamı olan gebeye sosyal destek sağlamakta ve sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşanmasına yardımcı olmaktadır. Kısacası gebelikte seks ve gebelikte cinsellik eğer bir risk yok ise  yasak değildir.

Gebelikte orgazm sorunları olur mu?

Gebelik sırasında jinekolojik ve genital organlarda bazı  fizyolojik değişiklikler olur. Gebelikte jinekolojik ve genital organların kanlanmasında fizyolojik olarak artış olmaktadır İyi kanlanan ve beslenen genital organlarda cinsel uyarı daha kolay ve daha hızlı olabilmektedir. Vaginal salgılar ve fvajinal akıntı  daha fazla salgılanarak gebenin  cinsel ilişkiyi daha kolay ve orgazmın daha yoğun yaşanmasına sebep olmaktadır. Gebelerde cinsel istekte artış  ( libido artışı)  olabilir ve bazı kadınlar  ilk orgazmlarını gebelikte yaşarlar ve orgazmın ne olduğunu gebelikte seks hayatlarında öğrenirler. Göğüslere, genital organlara giden kanın artması ve kanlanmanın daha yoğun olmasına  bağlı olarak  bazı gebelerde kendisini sürekli cinsel ilişkiye hazır hissetmesine, cinselliğini yoğun yaşamasına neden olur.

Hamilelerin bir çoğu cinsel ilişkinin daha doyurucu ve heyecan verici olduğunu, hamilelik öncesi ilişkiden daha fazla keyif verdiğini söylemektedirler. Hamilelikte orgazm sırasında ve orgazm sonrası rahimde kasılmalar başlar. Gebelikte bu uterus kasılmaları daha güçlü ve orgazmı tekrarlayıcı şekilde olur.Rahimdeki bu kasılmaların “erken doğum” tetikleyeceği ise yanlış bir inanıştır.

Gebelikte seks ve cinsellik  baba adaylarını ne şekilde etkiler?
Gebelikte seks ve gebelikte cinsellik  ile babalık duygusu bazen ikilem yaşatır. Erkeğin eşine yüklediği annelik görevi, erkekte cinsel isteğinin azalmasına neden olur ve eşini bir cinsel partner olarak değil  çocuğunun annesi olarak görür ve böylece seksten uzaklaşır.Tüm bunlar yersiz duygulardır, gebelikte seks hayatı da doğal yaşamın bir parçasıdır ve eğer risk yok ise sağlıklı bir hamilelik dönemi için gereklidir.

Gebelikte Cinsellik ve gebelikte seks hamilelik için riskli midir?

Gebelikte cinsel yaşam ile ilgili sorunlar, cinsel istek ve isteksizlik, ilişki ve orgazm sıklığı, cinsel tatmin çiftler arasında sıklıkla yaşanan problemlerdir. Ancak azda olsa cinsel birleşme  dışı davranışlaroral seks, anal seks, kendi kendini tatmin etme yöntemi ,mastürbasyon  bazı gebelerde değişik bir seksüel tercih olabilmektedir. Normal seyreden gebelikte bu gibi cinsel ilişki dışı davranışların düşük riskini artırmadığı bilinmektedir. Cinsel ilişkinin riskli gebeliklerde bazı komplikasyonlara ve istenmeyen sonuçlara yol açtığı bilinmektedir. Bunlardan ilki kadın cinsel organında cinsel birleşme nedeniyle yaşanan travmalar, ikincisi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar’ dır. Normal seyreden gebelikte cinsel ilişki anne ve bebeğe hiç bir zarar vermez.Fakat eğer riskler var ise, ki buna gebeliği takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı karar verecektir, özellikle kanama, düşük, erken doğum, rahim ağzı yetmezliği, su kesesinin açılması gibi durumlarda gebelikte cinsel ilişkiye girmek ve sakıncalı olabilmektedir.

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalıdır?

 Normalde uygulanan cinsel ilişki posizsyonları nın bir kısmı gebelikte sakıncalı olabilmektedir.Gebelik ilerledikçe cinsel ilişki sırasında farklı pozisyonlar denenebilir. Örneğin gebeliğin son dönemlerinde önerilen cinsel ilişki pozisyon 'yan-yana' veya 'arkadan yaklaşımla vajinal giriş' pozisyonu daha çok kullanılan pozisyonlar olabilmektedir.Bazı kurallara uyulduğu zaman gebelikte sek ve gebelikte cinsellik güvenlidir.

 

En İyi Kürtaj Yöntemi, Nasıl Yapılır 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion