Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Zevk Suyu

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Zevk suyu nedir?
Zevk suyu halk arasında cinsel ilişki sonrası boşalma yani ejekülasyon olmadan penisten gelen sıvıya verilen isimdir. Zevk suyu olarak değerlendirilen aslında erkekte ejekülasyon olmadan salgılanan  içinde sperm taşımayan veya çok az miktarda sperm bulunduran prostat salgısıdır. pH: 7.5 (Alkali) değerindedir. Prostat salgısı normal meni için önemlidir.Semene  yani meni’ye süt görünümünü verir. Salgıladığı enzimlerle semen sıvısını önce pıhtılaştırır, daha sonra ise pıhtılaşmanın erimesini sağlar , ve buna likefasiyon ismi verilir.

Zevk suyu yani prostat salgısının döllenmedeki  önemi ise ; Kadın vajinası asidiktir. Spermlerin bu asidik ortamda tahrip olmasını, ortamı alkali hale getirerek önler.–Semeni önce pıhtılaştırarak, cinsel ilşki sonrasında kadın üreme sisteminde tutunmasını sağlar.Ancak bu esnada spermlerin hareketi kısıtlıdır.  Daha sonra ise pıhtılaşmanın erimesini sağlayarak spermlere hareketlilik kazandırır.

Zevk suyu hamile bırakır mı?
Cinsel boşalma öncesi penisten gelen prostat salgısı yani zevk suyu az da olsa sperm barındaribeleceği için hamile kalma olasılığı çok  düşük de olsa vardır. Sıklıkla bize “zevk suyu gebe bırakır mı” sorusu sorulmaktadır. Bu sebeple zaten doğru prezervatif kullanımı önemlidir ve daha cinsel birleşme olmadan erkek tarafından penise perzervatif takılmalıdır.Çünkü erken gelen prostat salgısı veya halk arasındaki deyimi ile zevk suyu sperm taşıyabilir.Sonuçta istenmeyen bir gebelik ile kürtaj başvuruları olabilmektedirvajina estetiği, labioplasti
genital estetik resimleri
klitoris estetiği resimleri
 

 

 

kürtaj kliniği istanbul