Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Gebemiyim?  Gebelik Belirtileri

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Gebelik (hamilelik) belirtileri her zaman  kesin olmamakla birlikte kadından kadına değişmektedir.Gebeliğin en önemli belirtisi  adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhangi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diyet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir. Gebelikle ilgili bir şüpheniz olduğu zaman  hemen doktorunuza başvurunuz.Yapılacak ultrasonografi ve tetkikler ile gebe olup olmadığınız kesin olarak anlaşılacaktır

Gebeliğin  olası belirtileri nelerdir?

*Adet gününüzün gecikmesi,
*Adet miktarınızın normalden daha da az olması,
*Kasık ve bel ağrısı,
*Kabızlık,
*Tükürük salgısında artışı,
*Yorgunluk hissi , halsizlik ve uyku isteği,
*Meme uçlarında hassasiyet ve renk koyulaşması,
*Bulantı,baş dönmesi
*İdrara sık çıkması,
*Kasık ağrıları,
*Kokulara duyarlılık.

Yukarıdakiler sadece olabilecek belirtiler olup kesin tespiti için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebeliğin kesin bulguları nedir?

*
Gebeliğin kan testinde Pozitif çıkması.
*Ultrasonografide gebeliğin görülmesi.
*Bebeğin kalp atımlarının duyulması

Gebelik testleri bazen yanlış sonuç verebilir mi? Gebelik için en kesin tanı nedir?

En büyük yanılma payı idrarla yapılan testte (plano test) bulunur. Test, hormon idrarda uygun seviyeye çıkmadan yapılmışsa, bozuk yada günü geçmiş test  kullanılmışsa, kimyasal gebelik dediğimiz bir gebelik oluşmuş ama bebek canlılığını yitirmişse yada kısırlık tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar kullanılmışsa, yanlış sonuç oluşabilir. Ayrıca erken gebelik haftasında test için aşırı su içip idrar sulandırılırsa yani idrar dilue olursa  testin yanılma payı da artar. Kan testinde yanılma payı hemen hemen yok gibidir. Ancak orada da test gebelik gösteriyorsa, gebeliğin normal bir gebelik mi; yoksa dış gebelik, anormal gebelik, düşükle sonuçlanacak kimyasal gebelik mi olduğunun, uygun zamanda ultrasonla değerlendirilerek tespit edilmesi gerekir. Kanda BHCG değeri 5 IU/L üzerinde ise bir gebelik var anlamına gelmektedir.
Ultrason muayenesi  ise, kanda tespit edilen B-HCG hormonu 1000-1500 IU/L civarında olduğunda, vajinal ultrason da 5000IU/L ve üzerinde ise, karından uygulanan yöntemle gebelik kesesinin görüntülenmesine dayanır. Hemen hemen kesine yakın normal gebelik tanısı koydurur. Artık gelişmiş ultrasonlar sayesinde, vajinal yöntemle adet günü 5- 7 gün geçen kadınlara gebelik tanısı konulabiliyor.

Şüpheli bir ilişkiden ertesi gün yapılan gebelik testi sonuç verir mi?

Şüpheli bir cinsel ilişkiden sonraki gün gebelik testlerinin herhangi birisinin yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. En erken gebeliğin tespiti adetin 21-22. gününde, kandaki gebelik hormonunun tespitiyle  (kanda gebelik testi BHCG testi) mümkün olduğundan, kan testi adetin 21-22. gününe ertelenmelidir. İdrarda gebelik testi ise ancak beklenen adet tarihi 1-2 gün geçtikten sonra sonuç veriri.

Gebelik büyüklüğü ve yaşı nasıl hesaplanır ?

Gebelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz.Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır. Ay hesabı kullanılmamaktadır.
Gebeliğinizin kaç hafta olduğunuz hesaplayın (tıkla)

En İyi Kürtaj Yöntemi, Nasıl Yapılır

Kürtaş İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

  Kürtaj Genel Bilgiler
  Kürtaj tekniği
  Kürtajın riskleri
  Kürtaj fiyatları
  Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar
  Kürtaj Sonrası
  Abortion
  Έκτρωση