Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, HPV Aşısı, Cervarix Gardasil

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞISI HPV VİRÜSÜ, GENİTAL SİĞİL AŞISI

HPV virüsü ( genital siğil etkeni dir de aynı zamanda)  rahim ağzı kanseri tanısı konan kadınların %95 inide bulunmaktadır. HPV virüsü erkeklerde penis kanserine neden olabilir.Rahim ağzı kanseri dünyada kadınlarda kanser riskinin memeden sonra ikinci sırasını oluşturmaktadır.

 HPV virüsü hem kadın hem erkekte kondilom / genital siğil gibi lezyonlar da yapabilmektedir

 1-HPV virüsü riskleri nelerdir?
Birden fazla cinsel partneri olmak HPV virüsü taşımak yada geçirmiş olmak Bulaşıcı cinsel hastalıklar geçirmiş olmak Sigara kullanmak Erken yaşta cinsel ilişkide bulunmak. Bunların hepsi genital siğllerin de etkeni olan HPV virüsü ve buna bağlı olarak da rahim ağzı kanseri için risk tir.

 2-Kişi nasıl HPV  enfeksiyonunu  tesbit edebilir?
Genital bölgede siğil şeklinde hissedilen kaşıntı ( genital siğil - kondilom ) ve akıntı ile de kendisini gösterebilen bir hastalıktır.Laboratuvarda saptanması yara üzerinden alınan lezyonda PCR teknolojisiyle yada biopsi ile alınan genital örnekte yine laboratuvarda saptanabilir.Smear testi ile de HPV şüphesi tanısıyla ileri tetkiklere ulaşılabilmektedir.

 3-HPV tesbit edildiğinde kanser kesin midir?
Hayır kanser kesin değildir.Virüsün değişik tipleri vardır.Özellikle 16-18 tipi kansere neden olmaktadır . Virüsün kısmen  tedavisi vardır.Lezyon yakılarak tedavi edilebilir ancak bu tedavi kanser riskini önleyici bir tedavi değildir.Hastalığın ilerlemesini ve etkeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavidir.Kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse farkında olmadan de hastalık yıllar içinde  yenilebilir ancak bu taşıyıcılığı engellemez.

 4-Virüse karşı koruyucu aşı kimlere ve kaç yaşında yapılabilir.?
Aşı 12 yaşından itibaren kız çocuklarına yapılabilir.Erkeklerde kullanımı henüz daha  tartışmalıdır.Genellikle 12-26 yaş gurubuna önerilmekle beraber Amerikada zorunlu aşı kapsamına alınmıştır. Gardasil ve Cervarix olarak 2 aşı tipi piyasada vardır. Bu yaşlardan sonra da yapılabilir ancak vücutta aktif enfeksiyon varsa aşının o an yapılmış olması oluşmuş zararı yok ettiğini göstermez .Başlamış kanser olgusunu etkilediği veya yok ettiği düşünülmemelidir.Rahim ağzı kanseri aşısı, HPV aşısı yılda 3 doz şeklinde yapılır.0.,2. ve 6 aylar şeklinde yayılabilir.5 yıl sonra rahim ağzı kanseri aşısı tek doz tekrarlanması önerilmektedir

 5- HPV aşısı nın, rahim ağzı kanseri aşısı nın  zararlı yan etkisi var mıdır?
Aşı sonrası bazı önemsiz alerjik reaksiyonlar olabilir ve geçicidir.HIV taşıyıcılarına,immun sistemi baskılayıcı tedavi alanlarda,kortizon kullananlarda kullanılmaması gerekir.Ayrıca HPV aşısı hamilelere de uygulanmamalıdır.

6-Aşının yapılması ( cervarix veya Gardasil)  kanser riskinin tamamen yok olduğunu mu gösterir?
Yapılan aşı HPV nin bazı tiplerine karşı koruyucu olsa da tüm tiplerini kapsamadığından risk her zaman kontrol altında tutulmalı düzenli smear örnekleri, jinekolojik check-up lar kesinlikle ihmal edilmemelidir

etiket; HPV virüsü rahim ağzı kanseri aşısı HPV aşısı kanser aşısırahim kanseri aşısı genital siğil kondilom gardasil aşısı cervarix aşısı fiyatları genital siğilleR

HPV tedavi merkezi istabul için bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Kondilom ,Genital Siğiller Hakkında Detaylı Bilgi. Tıkla..

 

HPV / Kondilom / Genital Siğil Tedavisi  İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

 

Kondilom Ve Tedavisi
 

HPV Nedir

HPV aşıları

Genital Siğiller ve Tedavisi
 

Kondilom / HPV / Genital Siğil Tedavi Merkezi