Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

İstenmeyen Gebelik

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

İstenmeyen gebelik hamilelik sürecinin bir doktor tarafından sonlandırılmasıdır. İlaçla sonlandırma mümkün olmadığı için istenmeyen bir gebelik ülkemizde 10 haftaya kadar kürtaj ile yapılabilmektedir.Kürtaj işlemi istenmeyen gebelik durumunda bebeğin canlı doğumunu önlenme amacı taşır. Belki de bütün kadınların yaşamları boyunca en büyük korkularından biri de istenmeyen bir gebeliğe sahip olmaktır. Bu korkunun nedeni ise genellikle gebelikten koruyucu önlemlerin yeterli olarak alınmaması ve bir istenmeyen gebelik durumunda ne yapılacağını bilmemek. Sanılanın aksine istenmeyen gebeliklerden korunmak o kadar zor değil.
İstenmeyen gebelik  veya plansız oluşmuş bir gebelik (istenmeyen hamilelik) ile kadının karşı karşıya kalması çok zor bir durumdur. Partnerinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla ve jinekolog ile  konuşup destek alabilirsiniz,eğer gebelik istenmeyen ve doğurmayı planlamadığınız bir gebelik ise gebeliğinizi sonlandırıp yasal bir kürtaj yaptırabilirsiniz.

İstenmeyen gebelik durumunda ne yapabilirsiniz?
İstenmeyen gebelik nedeniyle bir kadın doğum uzmanına başvurduğunuzda ilk olarak ultrason dahil olmak üzere jinekolojik muayene olacaksınız.Bu muayene istenmeyen gebelik sonlandırma işlemi öncesi mutlaka detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Bu muayene sonucunda özellikle ultrason yardımı ile gebeliğin yerleşimi ve kaç haftalık olduğu anlaşılacaktır. Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. Türkiye'de yasa ile 10 haftalığa kadar istenmeyen gebeliklerin jinekolog  tarafından sonlandırılmasına izin verilmiştir.
İstenmeyen gebeliklerin sonlanmasında en güvenilir ve sağlığa uygun yöntem sağlığa uygun kurallar ile yapılacak kürtaj dır. Kürtaj işlemi gebeliğin bir müdahale ile rahim dışına alınmasıdır. Bu yöntemin, uygun ve deneyimli bir jinekolog  tarafından yapıldığı takdirde kalıcı bir sorun ortaya çıkarması olasılığı çok azdır. Bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından kürtaj yapılması sağlık açısından çok kötü sonuçlara neden olabilir.

İstenmeyen hamilelik  durumunda Kürtaj Nasıl Yapılır?
İstenmeyen hamilelik olduğu zaman ve gebelik haftası kürtaja uygun olarak jinekolog tarafından kabul edildirği zaman hasta muayene masasına yatırılır ve doktorun önerisi veya hastanın talebi doğrultusunda  bölgesel (lokal) veya genel anestezi verilir. Hastaya lokal anestezi yapıldığı halde acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanılmalıdır. Daha önce normal doğum yapmış kadınlarda bazen sadece lokal anestezi yeterli olabilir. Müdahale genellikle 5 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular aspirasyon yöntemi  rahimden dışarı alınır ve bu şekilde kürtaj işlemi yapılır.10 haftaya kadar olan yasal küçük gebeliklerde bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Genel anestezi kullanılmışsa hasta yaklaşık 10 dakika içinde kendine gelir. Lokal anestezi kullanıldığı durumlarda ise hasta hemen ayağa kalkabilir. Hasta kendini iyi hissettiği anda eve gidebilir. Hasta evde en az 8-10 saat dinlenmeli ve 15 gün kadar eşiyle birlikte olmamalıdır.Doktorun belirttiği tarihte  kontrole gitmeniz gerekecektir. 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion

About abortion procedure;
 

Abortion

Abortion Clinics Hospitals Near You
Safe and cheap abortion clinics
Aspiration method abortion
Abortion procedure
Medical abortion pills
Abortion law

Έκτρωση

Pregnancy Termination Clinics Hospitals İn İstanbul Turkey

Abortion Clinic İstanbul Mitera,

About Hymen Repair procedure;

 

Hymenoplasty Clinic Near You

Turkey Hymenoplasty

Turkey Cost Hymenoplasty / Abortion