Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Kızlık Zarı, Bakirelik , Bekaret, Hymen

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Kızlık zarı veya Hymen (Himen) bizim toplumumuzda olduğu gibi diğer toplumlarda da sosyal yaşantıda önemli bir anlam taşımaktadır . Toplumlarda  tarihten bu yana saflığın ve el değmemişliğin sembolü olarak bilinen hymen ( himen diye de adlandırılır, kızlık zarı ) günümüzde gelişmiş ülkelerde  gittikçe artık eski önemi ve anlamını kaybetmektedir.Bizim toplumumuzda en çok merak edilen ve doktora sorulan konulardan biridir. Bizlere de hem mail hem de forum yolu  ile   çok sayıda kızlık zarı (hymen,himen,bekaret, bakirelik, kızlıkzarı) hakkında sorular gelmektedir.

Kızlık Zarı Nerede Bulunur ? Kızlıkzarı  Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı ya da himen  ayrı bir organ değildir, kadın genital sisiteminin devamı ve bir parçasıdır. Vaginanın oluşumu sırasında  ana karnında embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır ve ince deri katmanıdır. Çocukluk çağında sert ve kalın yapıda  olan hymen, ergenlikte ve  ilerleyen yaş ile hormonların etkisi  sonucu yumuşayıp incelmekte ve esnemektedir.kızlık zarı ön  yüzü deri karakterinde arka yüzü mukoza ile kaplıdır.  Kızlıkzarı girişten yaklaşık 1.5 cm içerde bulunmaktadır ( bu ortalama bir uzaklıktır, bazen daha geride veya kızlık zarı bazen daha önde de olabilmekte) ve bu ince perdenin ortası adet kanının ,akıntıların akması için açık ve deliktir ve  vajina girişini tamamen kapatmaz.Bu deliğin şekli ,yeri ve yapısı kızlık zarı tiplerinin  belirlenmesinde kullanılır ve kızlıkzarı tipleri buna göre isimlendrilir. Kızlık zarının  yapısı ,elastikiyeti, esnekliği yeri ve kalınlığı her kadında farklılık gösteriri.Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı,süresi ,ağrılı olup olmaması  ve kızlık zarı kanamasının da olup olmaması değişkenlik göstermektedir.Kişinin kendi kızlık zarını görmesi ,yorum yapması ve kızlıkzarı hakkında fikir yürüterek değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir.

Kızlık zarı  (Himen,hymen, bekaret) ne gibi tıbbi görev yapar?

Kızlık zarının bilinen önemli bir fizyolojik  görevi yoktur. Vajinayı enfeksiyonlardan ,iltihaplardan  ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacı taşıdığı sanılmaktadır. Bir bariyer görevi gören hymen vaginit gibi enfeksiyonların oluşmasını kısmen engellemektedir. Günümüzde kızlık zarı nın fizyolojik önemi değil sosyal, toplumsal, psikolojik  ve adli görevi  vardır.

Kızlık zarının çeşitleri  arasında nasıl farklılıklar vardır?

Tüm kadınlarda kızlık zarının yapısı farklıdır. Kızlık zarı nın  ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır. Cinsel ilişki ile  kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine, yerine  ve esnek olup olmamasına bağlıdır.Değişik tipte  ve yapıda kızlık zarları vardır . En sık görülen kızlık zarı tipleri;

1-Anüler  tip hymen ( anüler kızlık zarı) ; En sık görülen kızlık zarı tipidir.Kadınların %85’inde bu şekildedir.Kızlık zarı halka şeklinde vagina girişinde olup ortasındaki delik de halka şeklindedir. Aslında bu normal kızlıkzarı yapısıdır.Bazen ortasındaki delik fazla geniş ,kanlanması az veya esnek olduğunda kanama olmamaktadır.Bu durumda cinsel birliktelikte "niye kanama olmadı, acaba bakire mi?" endişesi oluşmaktadır ve bekaret muayenesi için bir jinekolog tarafından muayenesi istenmektedir

 2-İmperfore  hymen (inperfore kızlık zarı); Çok nadir olarak  doğuştan kızlık zarında delik bulunmayabilir ve kızlıkzarı bir perde çeklinde kapalıdır, bu durum ileride ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilmektedir. Adetin başlaması ile kan dışarı akamayacağı için iç genital organlarda her ay adet kanı birikir.Çok şiddetli bir şekilde  karında  ağrı yapar. 15 yaşına gelmiş ve adet görmemiş genç kızların mutlaka kızlık zarı kontrol edilmelidir.İmperfore hymen durumunda küçük bir operasyon ile kızlık zarını ortadan  açmak yeterli olmaktadır. Böylece adet kanı dışarı akar. Bu operasyondan sonra genç kıza ileride kullanması için yapılan ameliyatı ve durumunu bildirir bir rapor verilmelidir.

 3-Septalı , bölmeli  hymen (Septalı , bölmeli  kızlık zarı);  Nadir görülür , ortasındaki delik bir bant, bölme  ile ikiye ayrılmaktadır. İlk cinsel ilişkide çok ağrı,aşırı kanama veya cinsel ilişkiye tam girememe şikayeti ile genellikle doktora başvururlar. Genellkle lşki gerçekleşmediğ iiçin bir jinekolog tarafından kızlık zarı ortasındaki bölme,septa keslerek açılır.

4-Kribriform hymen (kribriform kızlık zarı); Çok çok  nadirdir. Ortasında birden fazla küçük delik vardır, ,zımbayla delinmiş görüntsü vardır.. Cinsel ilişki ile kızlık zarı genellikle yırtılmaz ve doktor tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. 

 5-Ksentrik hymen (ksentrik kızlıkzarı); Yarımay şeklinde alt kısmı epey  kalın ve geniş bir zardır. İlişki ile genellikle yırtılmaz veya çok zorlama ile yırtıldığında şiddetli kanamalar olmaktadır.Genellikle çiftler cinsel ilişkiye girememe  veya cinsel ilişki sonrası kızlık zarına bağlı aşırı kanama şikayeti ile doktora başvurular.

 6-Yırtılmış ,bozulmuş hymen (Yırtılmış ,bozulmuş kızlık zarı,bekaret) ;  Ancak jinekolok muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumudur. Kadının kendisinin veya doktor olmayan birisinin değerlendirip yorum yapması imkansızdır. 

7- Esnek, yırtılmayan hymen (Esnek, yırtılmayan kızlıkzarı);  Cinsel ilişki ile yırtılmayan , bozulmayan  "esnek kızlık zarı" olarak isimlendirilen durum. Kızlık zarının ortasındaki normalde de var olan delik-açıklık normal kızlık zarına göre daha geniştir. İlişki sırasında yırtılmayıp penisin girmesine, duhulune  kanama olmadan izin verebilen bir  anatomşk oluşum şekli.Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen bu çeşit kızlık zarında ,ilişkide kanama olmadığı için çiftler genellikle muayene için jinekolog a başvurmaktadırlar.  

Kızlık zarı  resimleri, görüntüleri,fotoğrafları için..

Tıklayın...

 

Kızlık zarı  yırtılması nasıl olur ?

Cinsel ilişki veya yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde eğer penis veya uygulanan yabancı cisim-alet  kızlık zarının ortasındaki delikten büyükse yırtılır ve kanama olur . Yırtılma genellikle  birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama  az az devam eder.İlk yırtılmadan  3-4 gün sonra yırtık yeri nedbeleşir ve iyileşmeye başlar. Kanama miktarı ve süresi kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır. Kızlıkzarı yırtılıp aradan 10-15 gün geçtikten sonra kızlık zarı nın ne zaman yırtıldığını ve bozulduğunu anlama mümkün değildir.

Her kadında ilk ilişkide mutlaka  kanama olur mu?

Her kadında ilk cinsel ilişki ile  kanama olacak diye bir kural yoktur. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine  esneyerek kanama olmadan izin verirler. Bazen de kzılık zarı çok ince olduğu için  yırtılan yerdeki kanlanma  ve kılcal damarlar da  az olduğundan dolayı , fark edilmeyecek kadar az  kanama olmaktadır.İlişkiye müsait, yırtılmayan veya kanamayan kızlık zarı  olarak adlandırılın bu durum halk arasında ‘kızlık zarı esnek’ olarak bilinmektedir. Kadınların yaklaşık %20 sinda  kızlık zarı ilişkiye müsaittir ve kanama olmaz veya çok az olan kanam fark edilmez. Kadın doğum uzmanı na başvuru  durumunda  jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı  ve yırtılıp yırtılmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Kızlık zarı  cinsel ilişki dışında da yırtılır mı ,bozulur mu, zarar görürü mü?

Cinsel ilişki dışında kızlık zarı çok nadiren yırtılır ve zarar görür . Ciddi, büüyk  bir travma veya  bir kazada o bölgenin künt olarak  yaralanması ile nadir de olsa kızlıkzarı zarar görebilmektedir.İlişki dışında nadir olarak bazen uzak doğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen çok yukarıdan  düşmelerde yırtılabilir. Ata binme  veya bisiklete binme ile yırtılma olacağına dair pek de geçerli olmayan korkular vardır. Bisiklete binme ile yırtılması anatomik yapı ve yerleşim yeri olarak olarak olanaksızdır.

Kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza - denize girmede, banyo yapmada  bir sakınca var mıdır?

Hayır ilk cinsel ilişki ile kızlık zarı yırtıldıktan sonra havuza, denize ve banyoya girmede  herhangi bir sakınca yoktur. Fakat nadiren özellikle kalın olan kızlık zarının yırtılması sonucu fazla kanama ve yırtık  olabildiği için 2-3 gün denize - havuza girmemek bir enfeksiyon oluşumu açısından  daha uygun olabilmektedir.

El ile veya mastürbasyon yolu ile kızlık zarı yırtılabilir mi, zarar görürü mü??

Vajina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim masturbasyon amaçlı uygulandığı zaman yırtılabilmekte veya zarar görmektedir. Fakat vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan yüzeyel  mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz ve zarar görmez.

Adet sırasında vajinaya tampon koymak kızılık zarı nı bozar mı? Bakire genç kızlar tampon kullanabilir mi?

Kızılık zarı  vajinaya adet sırasında vajinal tampon uygulandığı zaman bozulabilir ve zarar görebilir. Kısacası bakire genç kızlar adet sırasında özellikle yazları havuza, denize rahat girebilmeleri için  tampon kullanamazlar…

Anal Seks (ters ilişki) sırasında kızlık zarı zarar görür mü?

Hayır ters ilişki ile kızlık zarı, hymen  görmez. Fakat unutmamak gerekir ki ters ilişki (anal seks) hijyen ve cinsel-genel sağlık açısından doğru bir cinsel birleşme şekli değildir.Makat ve bağırsaklar bir çok patojen mikrobun bulunduğu bir yerdir. Bu mikroplar bu çeşit cinsel ilişki ile kolaylıkla yayılmakta ve HPV , AİDS gibi virütik enfeksiyonlar da daha kolay bulaşmaktadır.

Kızlık zarı nın ne kadar zaman önce ve nasıl yırtıldığı muayene ile anlaşılır mı?

Yırtılmanın üzerinden ortalama 7-10  gün geçtikten sonra , bu yırtılmanın yeni mi  yoksa ne zaman yırtıldığını söylemek ve zaman tahmini yapmak ,yırtılan yerde yeni epitelyum oluştuğu ve yırtığa ait dokuların iyileştiği için anlamak  mümkün değildir.
Kızlık zarının ne tarafından ve nasıl yırtıldığı  da bilinemez-anlaşılamaz,ilişkide penis ile mi, parmak veya başka bir cisim  ile mi veya kaza – travma sonucu ile  mi yırtıldığını anlamak genellikle teknik olarak  mümkün değildir.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır? Bakirelik, Bekaret Muayenesi ne şekilde olur?

Jinekolojik muayene ile  bir kadın doğum uzmanı tarafından kızlık zarının bozulup bozulmadığı,bakire olup olmadığı kolaylıkla  anlaşılabilmektedir. Bazen kızlık zarının , hymenin anatomik yapısından dolayı  bozulup bozulmadığı zor anlaşıldığı ve teşhiste şüphe olabildiği  için büyütme ve kolposkopi cihazı  ile bakmak gerekebilmektedir. 18 yaşının üzerindeki kadınlar kendi arzuları ile kızlıkzarı (hymen) yapıları hakkında bilgi alıp durumu öğrenebilmektelerdir.Kızlık zarı  muayenesini  yapan doktorun da hasta istemediği takdirde üçüncü şahıslara himen ,kızlık zarı  muayene sonucunu bildirme ve söyleme zorunluluğu yoktur. Kızlık zarı hakkındaki yazılı  raporlar sadece adli tabip uzmanları tarafından verilmektedir. Bakirelik yani bekaret muayenesi çok kolay olup jinekolog tarafından göz ile bir ışık altında bakılıp karar verilmektedir ve ağrılı-acılı bir işlem değildir.

Kızlık zarınının yapısı nı doktora gitmeden hasta kendi (ayna veya başka bir şeyin yardımı ile) değerlendirebilir mi?Doktor olmayan başka biri kızılık zarını anlayabilir mi?

Hayır. Kadının kendi kızılık zarı yapısı ve dururumu hakkında  ayna kullanarak veya başka bir enstrümanın yardımı ile fikir  yürütmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir. Ayrıca hasta dışında da doktor ve özellikle  jinekolog olamayan başka bir kişinin de kızlık zarı yapısı hakkında yorum yapması teknik ve tıbbi olarak mümkün değildir . Muayenesi bir jinekolog tarafından kolaylıkla yapılıp tanı hemen basit bir şekilde  konmaktadır.

Kızlık zarı yırtıldığında, bozulduğunda  kanama ne kadar süre ile olmaktadır?  

Kızlık zarının yapısı, kalınlığı ve cinsel ilişkiye giriş şekli kanamanın miktarını belirlemektedir. Genellikle az miktarda  kendiliğinden duran,bir hijyenik pedi doldurmayacak tarzda ,bazen sürüntü – akıntı şeklinde kanama olmaktadır. Nadiren yırtılma sırasında bir damar ağzı açılır ve fazla miktarda bir kanama olur ve kızlık zarı yırtılması na bağlı olan bu  kanama durmaz. Bir jinekolog müdahalesi ile yırtılan yerin dikilmesi gerekmektedir. Amaç kızlık zarı tamiri değil kanayan yeri onarmak ve kanamayı durudurmaktır. Unutmamak gerekir ki kişiye göre kanama miktarı değişiklik göstermektedir.

Kızlık zarını bozulması fazla bir  ağrıya sebep olur mu?

Kadın doğum uzmanlarına  evlenmeden önce muayene ve danışma  için başvuran kadınların en büyük endişelerinden  ve meraklarından biri ,ilk cinsel ilişkide  ağrı olup olmayacağı,kızlık zarının yırtılmasının ciddi bir rahatsızlık ve acıya sebep olup olamayacağıdır. Ağrının olup olmayacağında en önemli faktör cinsel ilişkide çiftler arasındaki uyum ve erkeğin davranışı ile kadına olan  yaklaşımıdır.Her şey normal ise genelde ciddi bir ağrı ve sancı olmamaktadır. Olan ağrı da 5-6 saniye sürmekte ve azalmaktadır. Daha sonra devam eden cinsel birleşmelerde de 2-3 gün süre ile az miktarda ağrı da olabilmektedir.

İlk cinsel ilişki yi  kolaylaştırmak için ne yapmak gerekir?

Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı arttıracağı için beraberliği kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise, doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı (lubrikant) yardımcı olacaktır. Dikkat etmek gereken cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir. Bu sebeple ilk cinsel ilişki öncesi mutlaka bir jinekolok ile görüşülüp gebelikten korunma hakkında tıbbi yardım alınmalıdır.

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi, yırtık yer kendiliğinden kapanır mı??

Hayır böyle bir durum söz konusu değildir . Yırtılan, bozulan  kızlık zarı kendiliğinden hiçbir şekilde  düzelmez, kapanmaz ve iyileşmez. 6-7  günde yırtılan bölge epitelyum ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder.Tıbbi olarak kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya bir krem sürülerek iyileşip tekrar tamir olması mümkün değildir. Ancak kızlık zarı bir cerrahi müdahale ile dikilerek veya hymenoplast (himenoplasti)i olarak isimlendirilen bir estetik tamir operasyonu yapılarak düzeltilir.

Kızlıkzarı yırtılmadan  hamilelik  mümkün müdür?

Kızlık zarı yırtılmadan tabii ki  gebe kalmak mümkündür. Kadın genital organlarının dış kısmının sperm ile teması ve bulaşması  (dışarıdan sürtünme ile cinsel ilişki) gebe kalmak için yeterli olabilmektedir. Bir çok genç, kız kızlık zarları yırtılmaması için "sürtünme yolu" ile cinsel ilişkiye girmekteler ve nadiren de olsa bu şekilde istenmeyen bir gebelik oluşumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu şekilde gebe kalan bakire kızların kürtaj için başvurdukları da bir gerçektir.

Kızlık zarı yırtılmadan, bozulmadan  kürtaj olunması mümkün mü?

Kızlık zarı esnek, ortasındaki delik büyük  ve aletlerin girmesine uygun  ise ,fazla kalın muayene aleti kullanılmıyor ise ,kızlık zarı yırtılmadan kürtaj olmak mümkün olabilmektedir. Kullanılan ince spekulum yani vajinayı açan aletler ile kızlık zarına zarar vermeden kürtaj yapılmaya çalışılmaktadır. Bakire kıza önceden bilgi verilmesi ve kızlık zarının da kürtaj işlemi sırasında bozulabileceğinin söylenmesi gerekmektedir. Genellikle bu gibi durumlarda yazılı onay alınmaktadır

Kızlık zarı bozulmadan başka şikayetlerden  dolayı  jinekolojik muayene olunur mu? Bakire Muayenesi Yapılır Mı? Genç kız muayenesi nasıl olur?

Genç kızların muayenesi vajinal yoldan yapılmamaktadır. Vajina içine spekulum olarak isimlendirilen muayene aleti kullanmadan sadece gözlem ile,  ve  akıntı durumunda kültür alınarak muayene gerçekleştirilmektedir . Yumurtalıkların ve rahmin değerlendirilmesi ise karından bakılan ultrason ile yapılmaktadır.Yani bakire kızların muayenesi sadece göz ile dış organ değerlendirilerek ve ultrason ile de iç genital organlar gözlenerek yapılmaktadır.Bazen bir kitle şüphesi olduğu durumlarda makattan muayene veya makattan bakılan anal ultrasonografi ile muayene de gerekebilmektedir.

Kızlık zarı dikilip tamir edilebilinir mi? Kızlık zarı tamiri (dikilmesi, hymenoplasti - himenoplasti) ve estetik ameliyatı  nasıl yapılır?

Kızlık zarının dikilmesi , onarımı  mümkündür. Bu işleme hymenoplasti (himenoplasti) ismi verilir.Kızlık zarı tamiri kadın doğum uzmanları tarafından yapılır ve bu işlemin yapılıp yapılmadığını yine kadın doğum uzmanları ve adli tabipler kolaylıkla  anlayabilirler.Her kadın doğum uzmanı değişik sebeplerden dolayı bu kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı tamiri işlemini yapmaz. Kızlık zarı tamir işleminden sonra mutlaka kanama olacaktır diye bir garanti yoktur. Kızlık zarı dikilmesi iki şekilde teknik olarak yapılır. Cinsel birleşmeden ve evlenmeden  epey süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay bir kızlık zarı yapılmaktadır. Bu “flep yöntemi” dir. Diğer bir yöntem ise  evlenmeden 2-3 gün önce  kızlık zarına konan dikiş ile yapılmaktadır.Bunda kzılık zarı tami edilmez, sadece kızlık zarı etrafına iplik konarak ağ gibi kapatılır. Her iki yöntem de lokal anestezi ile yapılabilen fazla kanama ve operasyon riski olmayan ve kısa sürede (15-30 dakika) tamamlanan uygulamalardır.Kızlık zarı tamiri uygulamaların yapılması etik ve hukuki olarak tartışmalıdır.Kızlık zarının dikilmesi ne , kızlık zarı tamiri ne tıbii olarak verilen isim "hymenoplasti" veya "himenoplasti" dir.
 

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Detaylı Bilgi TIKLA....
 

Kızlık Zarı Muaynesi İçin TIKLA....
 

Bekaret Testi nasıl Yapılır


 

Kürtaş İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar