Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Kondilom, Genital Siğil

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

 

Kondilom, Genital Siğil Hakkında Genel Bilgiler.

HPV  virüsünün  neden olduğu kondilom,diğer adı da genital siğil dir, açık pembe ya da deri renginde bir siğildir. Deri üzerinde pütürler halinde ve üzüm salkımı gibi büyüyen bu siğilleri fark etmek kolaydır. Bazen bu siğiller gözle fark edilebilmesi küçük olmalarından dolayı güçtür  ve yassı da olabilirler.

Kondilom nasıl bulaşır?

Kondiloma  cinsel birleşme ile bulaşır. Bunun yanı sıra tam cinsel ilişkisiz yalnızca dışarıdan sürtünme ile olan temasla da  bulaşır.

Kondilom'ların  belirtileri nelerdir?

Çoğu kez kondilomlar ın bir belirtisi yoksa da hem erkeklerin hem de kadınların cinsel organlarında kaşıntı, acı, akıntı, küçük kanamalar, çatlaklar ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Siğiller rektum (makat) ağzında ya da içinde de olabilirler.

Kondilom tespiti için numune nasıl alınır?

Büyük ve pütürler halinde olan genital siğil lerin gözle görülebilmesi bir doktor için kolaydır. Özellikle erkekte  küçük ve yassı olanların farkedilmeleri zor olduğundan bunların üzerine sürülen özel bir çözelti ile o siğillerin beyazlaşması sağlanır ve bu sayede kolayca farkedilirler. Bu durumlarda doktor, bu siğilleri görebilmek için özel bir büyüteç veya kolposkopi de kullanır.

Kondilom nasıl tedavi edilir?

Siğiller bazen  özel kimyasal bir çözelti, krem  ile tedavi edilir. En sık kullanılan  yöntem genital siğillerin dondurulması ya da yakılmasıdır. Eğer siğiller yüzeydeyse lazer ışınları ile yapılacak tedavi de  yararlı olur. Yapılan tedavinin arkasından siğiller tekrar görülebilir o zaman tekrar doktora başvurulmalıdır.

Kondilom, genital siğil varlığında eş-partner nasıl takip edilmelidir?
Hem halen cinsel olarak birlikte olunan eş’te, partnerde hem de varsa, eski eş’te enfeksiyonun olup olmadığı kontrol edilmeli ve tedavi edilmelidir.
 

Kondilom, genital siğil başka hangi hastalıklara sebep olabilir?

Kondiloma neden olan HPV virüs türlerinden bazıları rahim ağzındaki hücrelerde bazı değişmelere neden olmaktadır. Bu nedenle eğer kadında kondilom tespit edilmişse o kadın düzenli kontrollere gitmeli ve smear testi de yapılmalıdır.
 

Kondilom neden olur ?
 Kondilomlara yol açan HumanPapilloma Virüs (HPV) adında ülkemizde de son yıllarda çok yaygın görülen bir virüstür. HPV nin bazı tipleri genital siğil bazıları da kanser yapar

Kondilom kadında ne yapar?
HPV nin 150 den fazla tipi tanımlanmış olup bunlardan risksiz olanlar kadınlarda tip 6 ve 11 gibi sıklıkla kondilom yani siğil ,riskli olanlar tip 16 ve 18 kadınlarda rahim ağzı kanseri ,vulva dış genital organ veya vajina kanseri yapar

Kondilom erkekte ne yapar?
HPV virüsünün günümüzde 150 den fazla tipi tanımlanmış olup bunlardan risksiz erkete HPV tip 6 ve 11 gibi sıklıkla kondilom riskli özellikle HPV tip 16 ve 18 olanlar erkeklerde de makat ve penis kanserlerine yol açabilir.

HPV tip tayini yapmak mümkün mü?
Günümüzde genetik testlerle hem kadın hem de erkekte HPV’nin tiplendirmesi yapılabilir. Micro array chip testi de günümüzde sıklıkla uygulanır. HPV tipleme gibi HPV DNA testi de yapılmakatadır.

Kondilom erkekte ve kadında nasıl geçer?
Kondilomlar cinsel ilişki veya sadece bir cilt teması sonucu ciltten cilde bulaşır. Bulaş için çiftler arasında mutlaka tam bir cinsel birleşme olması gerekmez, HPV değmiş kondilomlu bölgelerin birbiri ile teması bulaş için yeterlidir. Kondilomlar Oral yada anal ilişkiyle de bulaşabilir. Anal kondilom ve oral kondilom da sıklıkla görülür.

Kondilom hastalığı kimlerde sık görülür
SDaha çok görülme olasılığı riskleri cinsel partner sayısının fazla olması, seksüel partnerin daha önceden çok fazla kişiyle ilişkide bulunmuş olması, kadın ve erkekte ilk cinsel ilişki yaşının küçük olması genital siğil bulaşma riskini arttırır.

Genital kondilom mutlaka bulaşır diye bir kural var mıdır?
HPV virüs tiplerinden birini taşıyan bir kişiyle cinsel ilişkide bulunmak mutlaka bu virüsün bulaşacağı ve lezyon yapacağı anlamına gelmez, immun sistem / bağışıklık sistemi güçlüyse kondülom hiç bulaşmayabilir. Bazen bu cinsel et beni bulaşsa da lezyonlar tedavi edildikten sonra bağışıklık sistemi insan papillom virüsü yener ve enfeksiyon geçer tekrarlamaz .

Bulaştıktan ne kadar süre sonra kondilomlar çıkar?
Virüs bulaştıktan sonra hem erkeğin hemn de kadının bağışıklık sisteminin ve bu son derece popüler olan virüsle savaşma gücüne bağlı olarak siğillerin çıkması birkaç ay yada yıllar sonra olabilir.En erken 6 hafta en geç 10 yıl hatta sonra lezyonlar siğiller çıkabilir. Bağışıklık sistemi enfeksiyonu yenmezse yenemezse, vücutta virüs varlığı uzun süre devam ederse , virüs tipine göre düşük riskli tipler kondilom, HPV virüs16 ve 18 gibi riskli tiplerse yada enfeksiyonu kolaylaştıracak bağışıklığı zayıflatacak bazı ek faktörler söz konusuysa sonunda rahim ağzı / vuşva / vajina/ makat/ penis /ağız-boğaz-dil-dudak kanseri gelişebilir.

Kondilomlara karşı önlem alınabilir mi?
Genital siğil bulaşmasına ve oluçmasına virüsüne karşı geliştirilmiş aşılar vardır..Ülkemizde ruhsatlı iki tane HPV aşısı vardır. Bunlar;HPV tip 6,11,16,18 e etkili olan GARDASİL kondilom oluşumunu da önler.HPV tip 16, 18 etkili olan CERVARİX dir . kondilomlara etkisi yoktur, sadeec kansere koruyucu etkilidir.

Prezervatif kondilom bulaşmasını engeller mi?
Hayır, Prezervatif kullanımı genital siğil bulaşmasını azaltabilir ama tamamıyle önlemez çünkü lezyonalara sebep olam hpvvirüs prezervatif dışında kalan ciltten , eetk bölgesi ve kasık gibi yerlerden de kolaylıkla bulaşabilir.. Kondilomden korunmanın en iyi yolu bunu taşıma olasılığı riskli kişiler ile birlikte olmamaktır. Fakat mallese erkeklerin çoğunun taşıyıcı olup da görünen bir cinsel bölgede siğil ile belirti vermediği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Kondilom tanısı nasıl konulur?
Kadında kondilom sıklıkla dış genital bölgede vulva be perinedr, dış genita den anal bölgeye doğru uzanan ciltte yada makat etrafında olur. Vajina içine doğru da bu siğller ilerleyebilir, hatta rahim ağzında bile kondülom görmekteyiz.
Erkeklerde kondilom penis dip kısmı, etek bölgesi, penis üstü, sünnet derisi üstü, glans peni kafası hatta paniz ağzı denen üretra, kasıklar torbalar- skrotum yada makat- anal bölgede olur.

Görüntüsü nasıldır?
Kondilomların rengi büyüklüğü ve görğntüsü değişkenlik gösterir. Tek tek olabildiği gibi karnıbahat kondilom vaya flat kondilom da olabilirler. Genellikle cinsel bölgede ele gelen ciltten kabarı kısmen sert kişiye göre ten rengi hatta düz tabanlı yada kalın saplı olabilen et ebninen de benzeyen iğne başı gibi , çok sayıdası bir araya gelmişse karnabahar şeklinde görülen cinsel lezyonlardır.

Kondilom muayenesi nasıl yapılır?
Genellikle küçük olur daha büyük boyutlara da ulaşabilir.Çıkarken kaşıntı yaparlar ve ağrısızdır.Kişiye ve tipine göre değişmekle birlikte genital siğilleri çoğunlukla hızla çoğalır. Şüpheli lezyonlar varlığında genellikle deneyimli uzman doktor göz muayenesi ilek ondilom tanısını koyar. Şüpheli durumda et beni veya kitle gibi olan yapıdan biopsi alınır. Jinekolojik muayenede mutlaka vajina iç bölgesinde de kondülom olup olmadığı değerlendirilir ve rahim ağzından smear testi yapılır.Makat kondilomunda da anal bölge iyi bir şekilde incelenmelidir.
Bizler merkezimizde şüphe durumunda ve tüm kondilomları küçük-büyük net görebilmek için kondilom asit testi yapmakta olup tüm genital ve anal bölgeyi vulvoskopi- dijital büyüteç ile incelemekteyiz.
Kondilom çeşitleri tiplendirmesi sadece siğil varlığında rutin olarak yapılmaz fakat erkelerin taşıyıcı olup olmadığımı anlamak için veya kadında smear sonucu da anormal bulgular olursa HPV DNA test yapılabilir. HPV testi için smear da olduğu gibi vajinal salgılardan örnek alınır. Kondilom tipleme ve HPV DNA testi fiyatları maliyeti smear testine göre yüksektir.

Kadın ve erkekte Kondilom tedavisi nasıl olur?
Tedavide HPV nin yol açtığı genital siğillerin yok edilmesi mümkündür fakat virüsü herhangi bir yöntem ile yok etmek mümkün değildir. Kondilomlar çıkarılsa bile HPV uzun süre vücutta kalır ve immun sistem tarafından yok edilemezse aralıklı olarak dönem dönem tekrar kondülomoluşmasına ve karşı cinse bulaştırıcılığa sebep olabilir.Çift tedavisi gerekir.Oluşan genital siğillerin yayılmasını ve bulaşmasını engellemek için en kısa zamanda yok edilmeleri gerekir. Kondilom tekrar oluşursa tekrar ve tekrar tedavi edilmesi gerekir. Kondilom tedavi seçiminde lezyonların yaygınlığı, derinliği, bulunduğu yer , sayısı, ve siğilin büyüklüğüne göre tercih yapılır. Bizler merkezimizde kondilom tedavisi lazer ile yakma yapmaktayız. Veya tercihen leep yakma kullanmakatayız. Vajina ve makat kondilomu tedavisi için en iyi yöntemlerden biri yakma yöntemidir. Kondilom tedavisi sonrası hastalara bağışıklığı güçlendirecek AHCC, propolis, zerdeçal, çinko, beta glukan gibi destek tedavisi de verilmesi gereklidir.

Kondilom ilaçları nelerdir;
Genital siğil ilaç tedavisi biraz zor ve meşakatlidir.Hasta veya doktor tarafından uygulanan bu ilaç tedaviler uzun sürer. Vajin içine veya makat içi siğilerde uygulamak imkansız ve kontrendikedir. İlaçala genital siğil tedavisinde önemli olan yan etkiler ciltte ciddi yanıklar, hassasiyet artısışı, kızarıklık , ciddi tahriş gibi yan etkileri olabileceğini için reçetesiz yada doktor kontrolü dışında kullanılmamaları gerekir. Aldara , Podofilin ve TCA trikloro asetik asit genital siğil tedavisi için kullanılan ilaçlardır.- imiqumod içeren kremler:

Daha çok kullanılan yöntemler;
Kriyoterapi kondilom dondurma tedavisi:
Elektrokoter, koter ile kondilom yakma tedavisi
Lazer ile komdilom tedavisi:
Cerrahi yöntem ile siğilin kesilerek çıkarılması
 

Unutmayınız!

Tedavi edildiğiniz süre içinde cinsi ilişkide bulunurken her ne kadar kesin olarak korumasa da  daima prezervatif kullanınız. Cinsel organınızda fark ettiğiniz her türlü siğil ve sert yüzeylerin daima kondilom olması gerekmez ama cinsel organınızın üstünde ve kenarında genital siğil e benzer sertleşmeler fark ederseniz doktora başvurmalısınız. HPV aşısı kondilom aşısı için doktorunuzdan da mutlaka bilgi alınız

Kondilom / HPV / Genital Siğil Tedavi Merkezi

 

Kondilom ,Genital Siğiller Hakkında Detaylı Bilgi. Tıkla..

 

Kondilom İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kondilom Ve Tedavisi

 

HPV Nedir

HPV aşıları

Genital Siğiller ve Tedavisi
 

Kondilom / HPV / Genital Siğil Tedavi Merkezi