Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Düşük Hapı, Kürtaj Hapı RU 486

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

İstenmeyen bir gebelik oluştuğunda çiftler genellikle kürtaj işlemi olmadan gebeliği sonlandırmanın nasıl olabileceğini düşünürler   ve kürtaj dışı bir işlemin, ilacın gebeliğin sonlandırmasını yapıp yapamayacağını merak ederler. Düşük hapı  veya diğer ismi ile kürtaj hapı (bazı jinekoloji sitelerinde  düşük ilacı, kürtaj ilacı veya düşük iğnesi,kürtaj iğnesi  olarak da geçmektedir ) Mifepristol isminde bir madde içermekte olup ülkemizde ve bir çok dünya ülkesinde satılmamaktadır Satılan ülkelerde RU 486  ismi ile satılkatadır. Kürtaj hapı olarak da isimlendirilen bu ilacı ülkemizde yasal yollardan temin etmek mümkün değildir, satılmamaktadır.

Düşük hapı  gebeliği nasıl düşürür ?

Düşük hapı veya kürtaj hapı – ilacı, gebeliğin rahim içine yerleşimini ve devamını sağlayan progesteronun etkisini engelleyerek düşüklere sebep olur.Genelde rahim kasılması yapan ve gerçekte bir çeşt  ülser ilacı olan mifepristol isimli madde ile birlikte kullanılır ve etkisi bu şekilde daha da artar.  

Kürtaj ilacı nasıl kullanılır?

7’inci gebelik haftasının altındaki gebeye ağızdan 3 tane birden  verilir.Gerek görülürse rahim kasılmalarını sağlayan başka bir  ilaç da eklenir.Düşüğün gerçekleşmesi hemen olmamakta ve genellikle ortaklama  10-15 günü bulmaktadır.Bu süre zarfında sık jinekoloji muyaneleri ve  doktor kontrolleri gerekir. 

Kürtaj hapının  önemli yan etki ve riskleri var mıdır?

*En sık görülen  yan etkileri ; epey  şiddetli bulantı,karın ağrısı,kramplar kusma , ishaldir.

*Düşük tam olmaz ise rahimde parça kalması ve buna bağlı enfeksiyon ile kanama görülebilir.

Kürtaj ilacı, düşük hapı kimlere uygulanmaz?

7 haftadan büyük gebelere, spiral ve gebelik birlikte olduğu durumlarda,35 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük gebelere,sistemik bir hastalığın varlığında,sigara içenlerde uygulanmaz. Zaten olağan riskleri ve kullanımına bağlı olumsuzluklardan dolayı rutinde de hiçbir gebelikte kullanımı yoktur

Dikkat!....

Kürtaja ait riskleri taşımadığı için avantajlı olduğu zannedilse de aslında her gebe için uygun bir yöntem olmayıp düşüğün oluşması için çok zaman gerektirdiğinden dolayı kullanışlı değildir, yan etkileri fazladır ve kullanımı kesinlikle önerilmez önerilmez.
Ayrıca ülkemizde satılmamaktadır.
 
 

Kürtaj hapı RU 486 ile ilgili sık sorulanlar;

Sitemizin forum sayfasında  düşük hapı  ( diğer bilinen isimleri ile ;düşük ilacı, düşük iğnesi, kürtaj hapı, kürtaj ilacı ve kürtaj iğnesi ,RU 486) hakkında sorulmuş ve cevaplanmış sorular vardır, ilgili sayfamızı ziyaret ederek okuyabilirsiniz,
fakat unutmayın ki, düşük hapı ülkemizde satılmamakta ve olası yan etkilerinden dolayı tavsiye edilmemektedir. İstenmeyen bir gebelikte en sağlıklı sonuç bir uzman tarafından eğer gebelik uygun haftalarda ise ve risk yok ise bir kürtaj ile sonlandırılmasıdır.

*kürtaj ilacı eczanede satılmakta mı?
*kürtaj ilacı, düşük hapı hangi ülkelerde satılmakta
*gebeliği istemiyorum, kürtas olmak da istemiyorum
*iğne ile bebeği düşürebilir miyim?
* nasıl düşük yapabilirim?
*gebelik için söktürme iğnesi, söktürücü iğne var mı?
*dipro iğnesi yaptım adetim sökülmedi neden?
*jinekoloji kliniklerinde düşük hapı var mı?
*kürtaj olmak için ne zaman jinekoloji kliniğine başvurmalıyım?
*kürtaj için vakum yöntemi nedir?kazıma yöntemi nedir?
*kürtaj fiyatları hakkında bilgi
*adet söktürme nedir?
*adet söktürme ilaçları nelerdir?
*düşük yaptım ,kürtaj olmam gerekir mi?
*kürtaj hapı riskleri nelerdir?

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

 Kürtaj Genel Bilgiler
 Kürtaj tekniği
 Kürtajın riskleri
 Kürtaj fiyatları
 Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar
 Kürtaj Sonrası
 Abortion
 Έκτρωση