Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Kürtaj , Nasıl Mı? Genel Bilgiler..

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Kürtaj genel kullanılan adı ile rahim içinden bir doku almak anlamına gelir. Genellikle rahim içindeki gebeliğin özel bir yöntemle sonlandırılması, tahliyesi  amacıyla yapılmaktadır. Halk arasında yapılan kürtaj işlemi (tıbbi tahliye) için  “kürtaş” , “gebelik sonlandırma” , “küretaj” , "çocuk aldırma" ve “bebek aldırma” tabirleri de kullanılmaktadır. Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma dışında da tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanmaktadır. Bu işlem de tıp dilinde D&C (dilatasyon ve küretaj) olarak ifade edilir. 

İstenmeyen gebelik olduğunda  yada tıbbi olarak  bir kürtaj gerektiğinde (örneğin boş gebelik, anembriyonik gebelik, bozulmuş gebelik, tam olmayan düşük-inkomplet abortus gibi nedenlerle ) müdahale vakit geçirmeden bir jinekoloğun önerisi ile  yapılmalıdır. Gebelik haftasının büyümesi  işlem risklerinin ve işlem esnasında kullanılacak tıbbi tahliye kanüllerinin  ( karmen kanülleri) çaplarının büyümesine ve  işlem süresinin  de tabii ki  doğal olarak uzamasına neden olacaktır.Tüm bunlar kürtaja ait risklerin görülme oranını da arttırır. Özellikle zamanlama olarak gebelik kesesinin son adet tarihinin ilk gününe göre 5 haftada ultrasonografi ile görüleceği dikkate alınırsa 5.-6. haftada müdahalenin yapılması uygundur.

Çiftler genellikle  gebelik haftasını  hesaplarken yanlış hesaplamalar yapmaktadır. Bu hesaplamada Dikkat.. Bir gebelik haftası hesaplanırken gebeliğin muhtemel oluşma anı yani cinsel ilişkinin olduğu gün gebelik haftası hesaplamasında dikkate kesinlikle  alınmaz!!!  Gebelik haftası hesaplaması nda en son görülen adetin ilk gününden itibaren bu güne kadar geçen süre hesaplanarak doğru gebelik haftası belirlenir. Örneğin 10 eylül son adet tarihinin ilk günü ise 25 ekim’de  bu gebelik 6 haftalıktır.Gebelik haftasının tam hesabı için geliştirdiğimiz
beklenen doğum haftanız isimli otomatik hesaplayıcı da kullanılabilinir. Kürtajın tüm riskleri gebelik haftası büyüdükçe doğal olarak artar ve kürtaj işlemi sonrası hastanın kendini toparlama ve iyileşme süresi de uzar.

Yasal sınırlarda kürtaj işlemi için uygun haftada tespit edilen istenmeyen gebeliklerde kürtaş işlemi lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma, bölgesel anestezi) yada genel anestezi (koldan yapılan bir  iğne ile uyutularak) altında uygulanabilir. Genel anestezi ile işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından çağdaş ve etkili bir yöntemdir. İlk kez kürtaj işlemi yaptıran kadınlar ve sezeryan ile doğum yapmış kadınlarda genel anestezi ile kürtaj işlemini yaptırmalarını tavsiye ederiz.  Normal doğum yapmış ve daha önceden birden fazla kürtaj deneyimi olanlar kadınlar ise lokal anestezi ile de küretaj yaptırabilirler.

Kürtaj işlemi hangi amaçlarla yapılır ? Küretajın çeşitleri nelerdir?


1. Gebelik Boşaltımı İşlemi (gebelik sonlandırılması, tıbbi tahliye, istenmeyen gebelik sonlandırması)

Doğurganlık çağındaki kadınlarda en çok uygulanan kürtaj şeklidir. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır ve tıbbi tahliye olarak da ismlendirilir. Ülkemizde kanunen18 yaşından büyük kadınlarda 10 haftaya kadar kendi rızası ile yapılır, resmi olarak evli ise eşinin onayı alınır. Dünyanın pek çok ülkesinde ve de bizde gebelik sonlandırılması (kürtaj işlemi) halen "vakum tekniği" ile yani enjektör içersine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır. Bu vakum tekniği ile  kürtaş işleminin safhaları sitemizin diğer sayfalarında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. (Sayfanın altında  ve yanında ilgili bağlantılar verilmektedir)


2. Probe Küretaj (PC)

Kanama bozukluklarında , düzensiz fazla kanamalarda ve özellikle menopoz sonrası kanamalarda teşhis bazen de tedavi amaçlı yapılan işlemdir. Özel aletler (küret) ile rahim içi dokusu kürete edilir yani kazınır. Amaç rahim içindeki kanamaya sebep olan dokunun ve kalınlaşmış endometriyum un tamamını almaktır. Şiddetli ve uzun süreli kanamalarda hem altta yatan sebebi tespit edebilmek  hem de aşırı kanamayı durdurmak amacıyla uygulanabilir.

Bu işlem sayesinde patolojiye gönderilen küretaj dokusu ile; endometrial hiperplazi, rahim kanseri, rahimde yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhisi konabilir.


3. Fraksiyone küretaj (FC)

Uygulanış amacı probe kürtaj ile hemen hemen aynıdır. Ancak burada rahimin içini döşeyen zar tabakasından ve rahim ağzının içini döşeyen kanaldan da ayrı ayrı örnekler alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Özellikle rahim kanseri ve rahim ağzı kanserinin ayrımında önemli bir teşhis aracıdır. Rahim içi kanaldan parça alınmasına “endoservikal küretaj” ismi de hekimler tarafından  verilmektedir.

4. Revizyone küretaj (Rest küretaj,RC)


Kendiliğinden olan bir düşükten sonra içeride kalan fetusa yada placentaya (eş)  ait parçaları temizlemek için yapılan kurtaj a verilen isimdir. Düşüğün tam olduğu yani içeride parça kalmadığı düşünülse bile revizyone küretaj yapılabilir. Tekniği normal gebelik sonlandırmadaki teknik ile de aynı olmasına rağmen bazen içeride kalan plasenta parçaları rahim içine yapışmış olabileceği için ,rahim içini tam temizleyebilmek için metal küret aletlerinin de kullanılması gerekebilmektedir.

Ayrıca doğumdan sonra içeride plasenta (çocuğun eşi plasenta olarak ismlendirlmektedir) parçaları kaldığından şüpheleniliyorsa ( buna "rest plasenta"  da denmektedir), özel küretler ile kalan parçalar alınır. Bu işlem de revizyone kürtaj olarak değerlendirilir. Diğer adı bomm küretajdır ( bum kurtaj).


5. Endometrial Dating (günleme işlemi)

İnfertilite (kısırlık) teşhisinde yumurtlamanın yani ovulasyonun olup olmadığını anlayabilmek için adet adetin 21. gününde rahim içersinden  bir örnek alınır.

Yumurtlamadan sonra salgılanan progestron hormonunun etkisi ile endometrium sekresyon (salgılama) fazına girer. Endometrial dating' de amaç endometriyum durumunun adet siklusu ile uyumlu olup olmadığı anlamaktır. Bu amaçla rahim içinden özel bir küret ile tek ve küçük bir küçük örnek alınır. Günümüzde bazı merkezlerde bu endometriyal dating işlemi için plastik özel kanüller (pipelle kanülü) kullanılmakta ve bu işeleme “pipelle biopsi” ismi de verilmektedir.

Yumurtlama varlığını ve aynı zamanda kalitesini test etmek amacıyla yakın bir tarihe kadar oldukça yaygın uygulanan bu yöntem (endometrial dating) yani rahim iç tabakasının günlemesi invaziv bir yöntem olduğu için  artık günümüzde yavaş yavaş geçerliliğini yitirmektedir ve giderek daha az sayıda jinekolog bu işlemi talep etmektedir.

Kürtaj olmak güvenli mi? Güvenli kürtaj Nedir?

Evet, kürtaj işlemi eğer yeterince deneyimli ve tecrübeli bir uzman , jinekolog tarafından gerekli tüm özen gösterilirse olabilecek en az risk ile güvenli bir şekilde tabii ki yapılabilmektedir. Fakat maalesef bir çok kadın "ucuz kürtaj" olabilme amacı ile gerekli  olması gereken steriliteye , tekniğe uyulmayan ve kürtaj işlemini kimin dahi yaptığını bilmedikleri kliniklerde - merkezlerde riskler alarak kürtaj olabilmektedirler. Kürtaj işlemi uzman ve deneyimli hekimler tarafından tabii ki minimum risk ve güvenle uygulanabilmektedir. Güvenli kürtaj olmak istiyorsanız, bu konuda deneyimli ve kimliğini bildiğiniz hekimleri seçmeniz gerekmektedir..

 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj tekniği

Kürtajın riskleri

Kürtaj fiyatları

Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar

Kürtaj Sonrası

Abortion

Έκτρωση

 

About abortion procedure;
 

Abortion

Abortion Clinics Hospitals Near You
Safe and cheap abortion clinics
Aspiration method abortion
Abortion procedure
Medical abortion pills
Abortion law

Έκτρωση

Pregnancy Termination Clinics Hospitals İn İstanbul Turkey

Abortion Clinic İstanbul Mitera,

About Hymen Repair procedure;

 

Hymenoplasty Clinic Near You

Turkey Hymenoplasty

Turkey Cost Hymenoplasty / Abortion