Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

İlk İlişki, İlk Gece, Gerdek, Zifaf

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

İlk gece , gerdek gecesi veya Zifaf gecesi  yeni evlenen çiftin ilk akşamları için verilen isimlerdir. Gerdeğe girmek, ilk gece yatak odasında  gelinle güveyin baş başa kalmalarını tanımlayan bir durumdur ve genellikle anadoluda “ilk cinsel deneyim” için kullanılan bir tabirdir.İlk ilişki toplumumuzda cinsel konulardaki baskı ve kısıtlamalar ile yeni evli çiftler arasında eksik cinsel bilgilere bağlı bazen gerdek te çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.
Yeni evli çiftler, bir yandan gelinin çekingenliği, utangaçlığı  ve tutukluğu, öte yandan erkeğin ilk deneyim  heyecanı altında ezilebilir, ilk cinsel  birleşmede başarıya ulaşmak için bütün bu güçlükleri aşmak zorundadır. Erkeğin acele etmeyip  eşinde cinsel istek uyanıp olgunlaşıncaya kadar beklemesi gerekir. İlk  cinsel ilişkide  çok aceleci davranma, zor kullanma gibi durumlar olumsuz sonuçlara  ev daha sonra oluşabilecek ciddi cinsel sorunlara yol açar. Bazen de  erkeğe kadının yardımcı olması gerekir. Eşe yardımcı olmak, her iki eşin de görevi olup sağlıklı bir cinsel hayatın da kuralıdır..

İlk İlişkide,İlk Cinsel deneyimde İlk Gece  Kızlık Zarı, Bekaret,  Bozulması Sırasında  Çok Ağrı Olur Mu?

Kızlık zarı’ nın durumu  genellikle ilk cinsel birleşmede, kadın ve erkekleri ürküten etkenlerden biridir. Genç kız ağrı duyacağını kaygılanırken, aynı durum azda olsa bazen erkekler için de söz konusu olabilir. Evlilikte çiftler için  "gerdek" yada "zifaf" adı verilen ilk gecenin büyük bir önemi vardır. Çünkü eşler arasında ilk cinsel birleşme ve cinsel tanıma genellikle bu gecede olur. Bu ilk ilişki sırasında eşlerin tutumu ve yaklaşımı, cinsel uyum sağlamaları yönünden olumlu yada olumsuz etkiler doğurur. Kadında cinsel soğukluğun ya da erkekte ileride iktidarsızlığın oluşmasında bazen ilk gecedeki olayların etkisi olduğuna da rastlanmaktadır. Genç kızlar, genellikle ilk birleşmeyi korkulacak bir olay olarak görürler ve heyecanlanırlar. Erkek de çeşitli nedenlerden heyecanlanabilir. Oysa zar yırtılırken genellikle hafif bir acı verir hatta bazen kadın herhangi bir şey de hissetmeyebilir. Ancak zar kalınsa yırtılması daha güç ve kanamalı, ağrılı olabilir. Bu duruma çok az kadında rastlanır. Böyle bir durumla karşılandığında birleşmeyi ertelemek ve fazla zorlamamak yerinde olur. Bu sebepten dolayı zaten “evlilik öncesi danışma” çok önemlidir. Evlenmeden önce bir jinekolog tarafından değerlendirilmek  ve bekaret muayenesi yararlı olabilir. Kızlık zarının yırtılması sırasında bir miktar  kanama da olur. Bazen ilk  ilişki sırasında zardaki yırtılma damarsal bölgeden olabilir veya yırtığın ucu vajinanın derinliklerine dek uzayabilir. Bu gibi durumlarda beklenenden çok fazla kanama olabilir,  ve kanamanın durmamamsı sebebi ile bir kadın doğum hekimine başvurmak gereklidir. Ancak bazı zarlar kanama olmadan da yırtılabilir. Bu kızlık zarına halk arasında “esnek kızlık zarı” denmektedir. Bu nedenle ilk cinsel ilişkide  kanama olmaması, kadının daha önce cinsel ilişkide bulunduğunun kesin kanıtı sayılamaz.Bu durumdan tereddüt duyan çiftler bazen bir jinekoloji uzmanına başvurup kızlık zarını (bekaret kontrolu) kontrol ettirirler.

İlkgece Ve İlk İlişki başarısız olabilir mi?

İlk gecede heyecan, tecrübesizlik ve sinir gerginliğinden doğan güçlükler sıklıkla  ortaya çıkabilir. Korku ve sinir gerginliğinden bazen vajinan'nın  (haznenin) içi kurur ve yeterince salgı artışı olmaz. Kayganlaşma olmadığı için erkek cinsel organının  vajina içine  girmesi güçleşir hatta gerçekleşemez.. Bu durumda vajende kayganlaşmayı sağlamak için yapay kayganlaştırıcılar, lubrikantlar kullanılabilir. Dikkat edilmediği ve fazla zorlandığı  takdirde vajinada oluşabilecek yırtıklar (vajinal deşirür) kısmen ciddi kanamalara yol açabilir, hatta acil doktor müdahalesi ile vajinada oluşan yırtıkların dikilmesi gerekebilmektedir.

İlk Gece, İlk İlişki   Gerdek Deneyimi  Ve  Zifaf Heyecanı Erkekte Ne Gibi sorunlara Yol Açabilir?

İlk cinsel birleşme heyecanı nedeniyle, bazen erkekte geçici iktidarsızlık görülebilir. Erkek bu durumdan büyük sıkıntıya düşer. Bundan dolayı gelin  anlayışlı ve dikkatli davranmalıdır. Kadının ilgisiz, bilgisiz ve anlayışsız tutumla erkeğe ağır, alaycı ,aşağılayıcı sözler söylemesi bu erkekteki geçici iktidarsızlığın kalıcı olmasına yol açar. Evliliğin ilk gecesinde önemli olan mümkün olduğunca sıkıntı ve üzüntü verebilecek şeylerden kaçınmak ve anlayışlı olmaktır. Eğer  heyecan sebebi ile cinsel birliktelik gerçekleşmez ise üzerinde durulmamalı ve ertesi gün tekrar daha rahat bir ortamda ilk ilişki denenmelidir.

Gerdek, İlk Deneyim, ilk ilişki  Ve Gebelikten Korunma Nasıl Olmalıdır?

Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin en büyük endişelerinden biri de ,özellikle de kadınların en büyük tedirginliği gebe kalma korkusu olmaktadır. Ülkemizde pek uygulanmayan , fakat doğrusu evlilik veya ilk  ilişki öncesi kadınların bir kadın doğum uzmanına  gidip muayene olmaları , hem gebelikten korunma hem de genital hijyen, kızlık zarı yapısı  ve ilk ilişki hakkında danışma almaları gerekmektedir.Genellikle tavsiye edilen  korunma yöntemi ,ilk ilişki öncesindeki adetin ilk günü doktorun önerdiği doğum kontrol hapına başlamak, hap kullanılmasında sakınca var ise ilk dönem doğal yöntemler ile korunmak, evlilik gerçekleştikten ve balayı dönemi bittikten sonra  muayene olup bir yöntem seçmektir. Spiral kullanımı genellikle  doğum yapmamış genç kadınlara tavsiye edilmez.


İslamda İlk Gece Gerdek, İslamda Cinsellik (Yeni)
 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler
Kürtaj tekniği
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar