Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Gebelik Testi

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

İdrada gebelik Testi, Plano Test

Gebelik testi veya diğer adı ile “plano test” eczanelerden kolayca temin edilebilen ucuz ve basit bir yöntemdir. hCG ismi verilen gebelik hormonunun idrarda tespiti prensibine dayanır.İdrarda yapılan bu test ile  hCG düzeyi 20miÜ üzerinde ise pozitif sonuç verir.İdrarda gebelik testi bazen yanlış yapılabilmektedir, cinsel birleşmenin ertesi günü yapılması anlamsızdır, hiçbir sonuç vermez. İdrarda gebelik testi sağlıklı bir sonuç alınması için adet gününün en az  1-2 gün geçmesi gerekmektedir.

Buna rağmen kanda yapılan B-HCG testi miktarı tam gösterdiğinden dolayı çok duyarlıdır ve adet günü daha geçmeden sonuç verir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da ,sabah ilk idrar konsantre olduğu için daha sağlıklı sonuç verdiğidir.

İdrada gebelik testini aç veya tok yapmanız fark etmez. İdrar testinin yanlış negatif çıkma ihtimali az da olsa mümkün olduğundan dolayı adet gününüzden 1-2 gün sonra yaptığınız test Negatif yani Yok çıkar ise 2-3 gün sonra tekrar edin.

Evde hamilelik testi idrar da yapıldığında ve şüpheli bir sonuç çıktığında test mutlaka kanda
 "beta hcg" bakılarak tekrar edilmelidir.

İdrar testinde 

*Tek çizgi çıkar ise negatif, yani hamile  değilsiniz

*Çift çizgi çıkar ise pozitif,yani hamilesiniz

*İkinci çizgi silik ise şüpheli   olarak değerlendirilir. (2-3 gün sonra tekrar et).     Muhtemelen bir gebelik vardır fakat test erken yapılmıştır.

Hatalı negatif test (gebe olmanıza rağmen testte “gebelik yok” çıkması) çok erken yapıldığında veya kullanılan testin bozuk veya günü geçtiği durumlarda  görülebilir.

Hatalı pozitif test (gebe olmamanıza rağmen testte “gebelik var” çıkması) bazı ilaçların kullanımında veya kimyasal gebelik durumunda ortaya çıkar.Çok nadir görülür.Gebelik testi fiyatları çok fazla olmayıp markasına göre değişkenlik göstermektedir. Tüm eczanelerden kolaylıkla tedarik etmek mümkündür.

Gebelik testinde en küçük bir şüpheniz olduğunda mutlaka doktorunuza  başvurunuz.
 

Kanda Gebelik Testi , B-HCG

Gebelik varlığının tespiti için kanda bakılan  B-hCG değerleri kesin sonuç vermektedir. Çok küçük gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkün olmaktadır. Sperm hücresi yumurta hücresini dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve B-hCG düzeyleri döllenmeden ortalama  7-12 gün sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar. Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5 mIU/ml'dir. Kan BhCG seviyesi 5 mIU/ml  üstüne çıkınca  gebelik  “var” anlamına gelmektedir.

Gebeliğin tespiti dışında sağlıklı veya anormal bir gebeliğin  takibi esnasında B-hCG değerindeki artışlar gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında  bilgi verir. Normal giden bir gebelikte bu değerler 2 günde değerler 1 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte problem var anlamına gelmektedir ve anormal bir gebelik akla gelir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde bu BHCG değerlerindeki düzenli artışlar çok önemlidir. Mol gebeliklerde de  aynı şekilde tanının konmasında ve özellikle gebeliğin sonlandırılmasından sonra takibinde ve tedavi seçeneklerinin planlanmasında kanda gebelik testi olarak da isimlendirilen  BHCG değerlerinin artışı değişkenliği  önemli rol oynar.

Normal bir gebelikteki B-hCG değişimleri  aşağıdaki gibidir;
 

Son adet tarihinden itibaren geçen hafta sayısı

BHCG in mIU/ml değerleri
 

3 hafta

5 - 130

4 hafta

75 - 2,600

5 hafta

850 - 20,800

6 hafta

4,000 - 100,200

7 - 12 hafta

11,500 - 289,000

13 - 16 hafta

18,300 - 137,000

17 - 24 hafta

1,400 - 53,000

25 - 40 hafta

940 - 60,000

 

Gebelik (Hamilelik) testleri  ne zaman ve ne şekilde  yapılmalıdırlar?

Gebelik varlığı ne kadar erken öğrenilirse gebeliğin devamı veya takibi hakkında o kadar erken de karar verilebilmektedir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmalıdır.Gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik ürününden bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu gebeliğe özgü hormonlar kadının adet döngüsünü kesintiye uğratır ve kadın gebelik süresince adet görmez. Kanda ve idrarda bu hormonların tayini ile gebelik olup olmadığı anlaşılır. Kanda bakılan gebelik hormonu (B hCG) daha henüz ortada bir adet gecikmesi olmadan önce bile gebeliği erken dönemde gösterebilir. İdrarda yapılan testte ise sıklıkla 1-2  günlük bir gecikmeden sonra gebelik saptanabilir.Eczanelerde  satılan ve kişinin kendi kendine uyguladığı testlerin güvenilirliği laboratuardakilere oranla biraz daha düşüktür. Bu nedenle adet gecikmesi olan ve kendi kendine yaptığı test negatif çıkan kadınlar da hekimlerini konu hakkında bilgilendirmeli ve onun tavsiyelerine uymalıdırlar. Evde hamilelik testi idrar testi sonucu ile oluşan herhangi bir şüphede zaman kaybetmeden bir jinekolok tarafından değerlendirilme yapılmalıdır.

En İyi Kürtaj Yöntemi, Nasıl Yapılır

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler
Kürtaj tekniği
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar