Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Spiral İle Gebelik Ve Kürtaj

Jinekolog Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Spiral veya Rahim içi araç (RİA)  ülkemizde ve dünyada en sık ve yaygın  kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu kadar yaygın kullanılmasının en büyük nedeni hastaya getirdiği maliyetin düşük olması ve kullanım kolaylığıdır.Yapısı genellikle T harfine benzeyen, ana yapısı kıvrılabilir polietilen plastikten  olan küçük bir araçtır. Gövde üzerinde ve kollarda bakır tel sarılıdır. Bu bakır zaman içinde yavaş yavaş salınarak spiralin koruma mekanizmasını ve mantığını oluşturur. Günümüzde kullanılan spirallerin önerilen kullanım süreleri değişkendir. Spirallerin kullanım süresi  3 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir. Ülkemizde en sık olarak takılan T spiralleri 5-10 yıl süreli koruma sağlamaktadır .
Spirallerin  bir kısmı T şeklinde olmakla birlikte piyasada değişik marka ve yapılarda pek çok RİA bulunmaktadır. Son yıllarda hormonlu spiral (Mirena) da kullanılmaktadır. Bunların etkinlik ve koruma güvenirliliği, yan etkileri  açısından birbirlerine üstünlükleri yoktur. Sadece bir kısmının  boyutu küçük olup uygun rahimlere takılmada ve rahim içine uyumda kolaylık sağlamaktadır.
Spiralin alt ucunda  ipi bağlıdır. İpin görevi  spiral (RİA ) çıkartılacağı zaman kolaylık sağlamaktır. Bunun yanı sıra kontrollerde ipin uzunluk ve durumu spiralin yerinden kayıp kaymadığının anlaşılmasında yardımcı olmaktadır.Genel olarak spiral çıkarma - çıkartma,spiral takma -taktırma kolay ve ağrısız  bir işlemdir.Nadiren spiral takma işlemi sırasında genel anestezi uygulanır

Spiral Kullanana Kadınlarda Gebelik Olur Mu?

Diğer bütün doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi spiral kullanırken de hamilelik oluşabilmektedir .Oluşan gebelikler daha çok spirali düştüğü veya yerinden oynadığı durumlarda olmasına rağmen nadiren de olsa spiral yerinde olduğu ve kaymadığı durumlarda gebelik gelişmektedir.
Spiral ile gebe kalındığında ” Gelişen gebelik normal mi? Yoksa  dış gebelik mi?” endişesi sıklıkla olmaktadır olmaktadır ve gebelik kesesi ultrasonografide görülene kadar mutlaka takip edilmelidir.Unutmamak gerekir ki kadınlarda prostat salgısı (sevk suyu) ile de gebelik nadiren de olsa oluşmaktadır.
 

Spiral İle Dış Gebelik Oluşumu

Halk arasında ve bir çok hekimin de inandığı gibi spiralin dış gebeliği arttırdığı inanılmaktadır fakat bu yanlış bir inanıştır, spiral kullanmak, daha sonra dış gebelik gelişme riskini artırmaz. Bu risk, bakırlı spiral kullananlarda  % 90 kadar azdır.Son yıllarda  yaygın olarak kullanılan  Progesteron salgılayan  Mirena da ise  yumurtlamayı  da önlendiği için dış gebelik görülme ihtimali daha da azdır. Spiral kullanımı gebelik şansını çok azalttığı için doğal olarak dış gebelik görülme oranlarını da aslında  azaltmaktadır. Buna karşın spiral varken bir gebelik ortaya çıktığında bunun dış gebelik olasılığı yüksek olmaktadır. Bu sebeple  spiral kullanan bir kadında adet gecikmesi ve hamilelik şüphesi ortaya çıkarsa aksi kanıtlanana kadar dış gebelik olarak kabul edilmeli ve gebelik kesesi ultrasonografi ile görülmüyor ise  B-hCG düzeyleri takip edilmelidir.Spiral ile oluşan gebeliklerde dış gebelik yanında boş gebelik, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve mol gebeliği gibi anormal gebelikler de sıklıkla oluşmaktadır.

Spiral İle Normal Gebelik Oluşumu Ve Kürtaj

Spirale var iken oluşan gebeliklerde bazı riskler ve olumsuzluklar söz konusudur. Bu kadınlarda kendiliğinden düşük riskinin spiralin varlığına bağlı olarak % 40-50 olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple , böyle hastalarda spiralin ipi görülüyorsa çekilmesi tavsiye edilmektedir. Spiral kolayca çıkarılırsa, düşük riski normale dönmektedir.Bazen  spiral ve gebelik sırasında enfeksiyon riski oldukça  artar. Gebeliği ve rahim hassasiyeti bulunan kadınlarda hemen antibiyotik tedavisi başlanmalı ve hastane şartlarında spiral çekilmelidir. Çünkü, bu hastalarda septik şok gibi enfeksiyon ciddi bi sonucu görülebilir.
Spiral ile gebe kalan kadınların bebeklerinde herhangi bir doğuştan anormallik ve sakatlık saptanmamıştır. Gebeliği spiral ile devam eden hastalarda, erken doğum riskinin dört kat arttığı bildirilmektedir. Kullanımda olan modern spirallerle, gebelik sırasında başka bir komplikasyon gözlenmemiştir. Spiralle birlikte gebeliği olan kadınlar doktor takiplerini daha sık yaptırmak zorundadırlar.
Eğer spiral ile gebelik varlığında bu bir istenmeyen gebelik ise ve kürtaj yapılacak ise , kürtajdan önce spiral çıkarılmalı ve takiben kürtaj yapılmalıdır. Bazı durumlarda gebeliğe bağlı olarak spiralin ipi de rahim içine kendiliğinden çekilmekte ve kürtaj sırasında spirali almak zor hatta imkansız olabilmektedir. Spiral varlığında yapılan kürtaj sonrası mutlaka iyi bir antibiyotik profilaksisi yapılmalıdır.

 

Kürtaj İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kürtaj genel bilgiler
Kürtaj tekniği
Kürtajın riskleri
Kürtaj fiyatları
Kürtaj ile ilgili sık sorulanlar