Op. Dr. Nevra  Topalismailoğlu - Jinekolog

Genital Siğil ve Tedavisi

 Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

 

 

Genital siğil  nedir
Son dönemlerin en “moda” virüsü olan  ve görülme oranı hızla artan cinsel bulaşan hastalıklar arasında yer alan Human Papillomavirüs yani HPV virüsün bazı tiplerinin genital bölge , makat ve ağız bölgesinde ortaya çıkan lezyonlara verilen isim genital siğil veya kondilomdur. HPV 150 DEN FAZLA  fazla tipi tanımlanmış olup yaklaşık 60 tipi  genital kondilom, kondiloma aküminata veya  cinsel/genital siğil denen hastalık yapar. Amerika’da yapılan araştırmalarada giitikçe artan trandte en sık cinsel yolla bulaşan hastalık oldupu bulunmuştır.

Zamanla çoğalan virüsler genital aslanda hem erkek hem de kadında et beni gibi  pembe /kahverengi / kırmızı veya siyah renkli ve  bazen karnabahara benzeyen yapıda bazen te t tek tek ya da kümelenmiş veya ayrı ayrı çıkan  bir siğil topluluğu oluşturur.
 

Genital Siğiller hangi sıklıkta görülürler

Siğil cinsel gölgede  görülme sıklığını HPV  sessiz enfeksiyonların ve siğili olmayan taşıyıcılardan dolayı net olarak belirtmek zordur. Amerika da erkeklerde  ve kadınlarda  ki erkeklerin büyük çoğunluğu portör olmakta büyük çoğunluğu taşıyıcı olmakta  genital bölgede HPV saptama oranı %60 civarında  olarak bildirilmiştir. Amerika’da gençlerde  üniversite çağında  kilerde yapılan bir araştırmada her  üç erkekten birinde genital siğil saptanmıştır.
 

Nasıl bulaşır, bulaşma yolları nedir?

Genital siğiller en çok cinsel ilişki ile geçer fakat  bu ulaşma için penisin vajinaya girmesi , penetre olması şart değildir yüzeysel temas ve cinsel sürtünme ile de bulaşabilir, yani bakirelerde de görülür. Bazı yayınlar dış ortamdan ve ortak eşyalardan, tuvaletlerden da bulaştığı iddia edilmektedir. Dış genital bölgede yerleşen  bu yapılardan  korunmak için bu bölgeye virüslü bir malzemenin temasından kaçınılmalı, ortak epilasyon malzemesi, tuvalet ve havlu  kullanımından olabildiğince uzak durulmalıdır. . Bu nedenle  genital – anal – oral  siğil tespitinde yalnızca cinsel temas kaynaklı bulaşmadığı bilinmelidir. Prezervatif kullanımının bulaşıcılığı azalttığı ve HPV’ye bağlı hastalığın iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir fakat bulaşmayı tam engellememktedir.
 

 Belirtileri nedir peki bu genital siğillerin, bulaşma yerleri nereleridir?

Genital siğil belirtileri genellikle kaşıntı  başlayan gittikçe yayılan ve büyüyen, bazen de  çok az sayıda uzun bir süre yayılmadan kalabilen  gözle görülür olarak  et beni benzeri siğil yapıları olup oluşturabilir, genital bölgede cilt renginde veya  kahverengi renk değişiklikleri de oluşturabilir.
 
Kadında belirtiler ise genital kaşını ile genelde daha çok genital bölgede siğil yapar ama anal ilişki ve bölgesel yayılma ile anüse ve  makat içi rektuma bulaşarak makat-rektum kanserine , vajina ağzı küçük dış dudaklarda iç kısmına, vulva dış kısmına, vajina içinde ve hatta  ağıza oral seks ile bulaşarak dudak-dil-damak ve boğazda siğil yapabilir.Vajina içi siğiller genellikle erken dönemde belirti vermez ve gaç kalınır, iyi bir doktor muayenesi ile vulvoskopi-vajinoskopi ve kolposkopi bu belirti vermeyen vajina içi siğillerin tespitinde önemlidir. Vajina içi siğiller bazen ilişki ile kanam da yapabilmektedir.

 Erkekte genital siğil belirtileri genellikle çok daha geç olur ve kaşıntı olmadan genellikle kasıklarda, peniste  torbalarda hatta makat bölgesinde anüs etrafında et beni gibi ele gelen gittikçe artan ve büyüyen siğiller şeklinde belirti verir. Siğil Genel olarak hem erkek hem de kadında siğil hastalığı beliritleri genital bölgede karnabahar gibi veya tek tek iğne başı şeklinde et beni benzeri lezyonlardır. Boyutları çok çok değişik ebatlarda olabilir.

 

 

Cinsel bölge siğilleri neden önemli bir hastalıktır, kanser riski taşırlar mı?

 Genital siğiller sebebi olan HPV hastalığı  kadınlarda ve erkeklerde yalnızca siğil yapmakla kalmayıp ağız –boğaz , penis  vajina, rahim ağzı makat,rektum ve anal bölge kanserlerine de sebep olmaktadır. Rahim ağzı  kanseri ile ilişkisinden dolayı kadınlarda daha çok geçmiş yıllarda önemsenirken son yıllarda gittikçe artan oranda yıldır erkeklerde de  makat , penis ve ağzı-boğaz  kanserine sebebiyet verdiği görülmektedir
 

Genital siğil doğumda bebeğe geçer mi?

Evet bazı siğil tipleri normal doğum sırasında ciltte, gözde ve boğazda doğumda bebeğe HPV 6 ve  HPV11 bulaşmasının mümkün olduğu bilinmektedir, ancak seyrektir. Çoğu doktor bebekte  laringeal papilomatozis  olma riskine kıyasla sezaryen tavsiye etmektedir.
 

Genital siğil yapan HPV tipleri nelerdir

Cinsel bölgede  ve ağız-boğaz da kanserle ilgisi olup olmamasına göre genital HPV tipleri iki alt  gruba ayrılabilir düşük riskli ve yüksek riskli HPV çeşitleri.

Genital siğil aypanlar daha çok üşük riskli HPV tipleri dir;6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72 ve 81 ve  kanserle ilişkisi azdır.  Daha çok  kanser riski yğksek olan daha nadir olarak da flat siğil tarzında lezyon yapan yüksek riskli HPV tipleri ;16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73 ve 82 ki bunlar  rahim ağzı, vajina, vulva, anüs, makat, ağız-boğaz-dil ve penis kanserlerinde saptanmıştır.
 

Genital siğil risk faktörleri nelerdir, kimler risk gurubundadır?

Gençlerd daha sık görülür, 18 -24 yaşlar genital siğiller  için en riskli yaşlardır. Çok eşlilik siz veya partneriniz  birden fazla kişi ile ilişkiye giriyor ise  kondilom bulaşma riski artacaktır. Özellikle Herpes ve Moloskum hastalığı olanlarda daha sok cinsel bölge siğilleri oluşur. Klamidya, mikoplasma ve Üreolazma da risk faktörleri arasındadır. Bağışıklık sistemini düşüren immun hastalıklar, hashimoto tiroiditi , şeker hastalığı, lenfoma, gebelik ve doğum kontrol ilacı kullananlar, uyuşturucu, esrar ve tabii ki sigara içenler kolay bulaşması açısından risk altındadırlar.

 

 

Genital siğil teşhisi nasıl konur, hangi yöntemler kesin teşhis için yardımcıdır?

Genital siğilin teşhisini  deneyimli hpv  doktoru  göz ile muayene ederek koyar. Teşhisi koyması için siğili  görmesi gerekir.  Bizler merkezimizde lezyonların tamamını hatta çıplak göz ile görünmeyen  lezyonların daha iyi görünmesi için cilde  asetik asit testi sonrası vulvoskopi – dijital büyüteç,mikroskop ile tarama yapmaktayız. Bu sayede cilt altındaki bir çok siğil, vajina içi ve perianal bölgedeki siğiller çok net görülebilmektedir.

Teşhis için geliştirilmiş herhangi bir özel laboratuvar veya kan testi mevcut değildir ve hpv  kültürü yapılamamaktadır. Fakat tipini belirlemek için siğil dokusundan  HPV tipleme – genital siğil tipleme yapılabilmektedir. çoğu zaman gizli kalır. Erkek ve kadınların  ancak % 40 unda oluşan genital siğiller görülerek tanı konulabilir. Şüpheli durumunda  bizim de rutinde kendi hastalarımıza uyguladığımız bu bölgeye asetik Asit uygulandığında HPV li ciltte beyazlaşma oluşur ve  saklı net görülemeyen yama şeklinde flat kondilom-siğiller ortaya çıkar. Ayrıca unutmamak gerekir ki  dış genital bölgede bu asit tutatn ve beyazlayan geniş yama tarzındai siğiller- flat kondilom lardan şüpheli görünüm durumunda biopsi yapmak gerekir. Ayrıca tanı için HPV DNA-Tipleme de doğru bir yaklaşım olacaktır.
 

 Genital Siğiller bu konuda uzman doktorlar  tarafından  tanı ve  tedavi edilmelidir. Bizler İstanbulda  siğiller konusunda uzman kişilerden birileriyizdir.

 

Genital Siğil Tedavi Yöntemleri ve Yeni Tedavi Seçenekleri

1-Genital siğil ilaçları; En çok kullanılan genital siğil ilaçları

Aldara ; genital siğil krem tedavisi, İmi¬ku¬i¬mod

Podofilin; genital siğil krem tedavisi, Podofiloks

TCA, Trikloro Asetik Asit; genital siğil asit tedavisi , Verrutol tedavisi

İnterferon iğne  Tedavisi:  Genital siğilin içine bu antiviral ilaç  dikkatli bi şekilde enjekte edilir.

Veregen Tedavisi; Sinaketin ve immunolojik kondilom siğili tedavisi

 

2- müdahale ile genital siğil tedavisi;

Krioterapi – dondorma yöntemi ile cinsel siğil tedavisi : Siğiller  nitrojen  gazı ile dondurulur.

Elektrokoterizasyon – koter ile genital siğil yakma tedavisi: Siğiller koter cihazı ile yakılarak tedavi edilir. Elektirik akımı ile yok edilirler

Leep ile yakma tedavisi; Modern bir yöntem olan leep cihazı ile siğiller yok edilir

Radyofrekans ile genital siğil tedavisi; genellikle birden fazla seans gerekir

Lazer genital siğil tedavisi; En etkili yöntemdir, tek seansta siğiler yakılır ve nüks oranı diğer yöntemlere göre çok düşüktür.

Cerrahi olarak cinsel siğil tedavisi; ameliyat ile çok büyük siğiller için kullanılan yöntemdir

 

Genital siğil tedavi sonrası nelere dikkat etmek gerekir;

 Tedavi sonrası önerilen pansuman ve genital bölge bakımı önemlidir. Erkek ve kadın hastalara bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka ek tedavi, propolis, AHCC, Zerdeçal gibi … Ayrıca HPV aşısı da  çok önemlidir kansere koruyuculuk açısından
 

Genital siğil tedavi merkezi istanbulda tedavi ve takip olmak konusunda deneyimli uzman için bizlere ulaşın

 

Kondilom ,Genital Siğiller Hakkında Detaylı Bilgi. Tıkla..

 

HPV İle İlgili Diğer Yazılar Sırası İle Aşağıda Okuyabilirsiniz;

Kondilom ve Kondilom Tedavisi

 

HPV hakkında
 

HPV aşısı
 

Genital Siğller ve Tedavisi

 

Kondilom / HPV / Genital Siğil Tedavi Merkezi